Derik'te sosyal medyadan toplanıp bir yılda 1, 5 ton meşe palamudu ektiler

Mardin'in Derik ilçesinde, sosyal medyadan bir araya gelen 30 kişilik grup, ilçeye 2 kilometre mesafedeki dağlık alana bir yılda 1,5 ton meşe palamudu ekti. Grubun lideri Tarık Ayebe, "Gençlerimizi, halkımızı bir araya getirip, palamut topluyoruz. Topladığımız bu palamutları da dağlarımızın tepeleri yeşersin, orman olsun, rahat bir nefes alalım ve hayata nefes olalım diye ekiyoruz. Geçen yıldan bu yana 1,5 ton meşe palamudu, 21 kilo badem, 2 kiloya yakın dardağan ektik" dedi.

Derik ilçesinde geçen yıl sosyal medyadan örgütlenen bir grup doğasever, ilçenin üç tarafını çevreleyen dağları yeşillendirmek için harekete geçti. Grup, topladıkları meşe palamudu, badem ve dardağan tohumlarını araçların gidemediği dağlara yürüyerek gidip ekmeye başladı.

110

Grubun lideri olan çiftçi Tarık Ayebe, ağaçsız alanları yeşillendirmek amacıyla boş zamanlarında toplanarak, tohum ekme etkinlikleri düzenlediklerini söyledi. 3 çocuk babası Ayebe, çocukluğunda meşe palamudu ve yeşil alanın yoğun olduğu dağlarda yeşilden eser kalmadığını ifade etti. 

210

"Bu ikinci senemiz. Çalışmalarımıza hız verdik. Gelecek nesillere doğaseverliği aşılatmayı hedefliyoruz. Kendi imkanlarımızla ve tamamen gönüllü olarak bu çalışmaları yapıyoruz" diye de ekledi. 

310

'1,5 TON MEŞE PALAMUDU EKTİK'

Kısıtlamalar nedeniyle tohum ekim işlerini hafta içi yaptıklarını dile getiren Ayebe, "Bazı dönemlerde gidip dağlardan palamut, dardağan ve badem topluyoruz. Derik'in bütün dağlarını yeşillendirelim, orman yapalım, ağaçlandıralım istiyoruz. Onun için sosyal medya üzerinden toplanıp, Derikli gençlerimizi, halkımızı bir araya getirerek, çalışıyoruz. Dağlarımızın tepeleri yeşersin, güzelleşsin, orman olsun, rahat bir nefes alalım ve hayata nefes olalım. Geçen seneden bu yana 1.5 ton meşe palamudu, 21 kilo badem, 2 kiloya yakın da dardağan ektik" ifadelerini kullandı.

410