Corona virüse karşı dexamethasone’un ardından ikinci ilaç umudu

Çinli araştırmacılar, statin adı verilen kolestrol düşürücü ilaçların hastanede yatan yeni tip corona virüs (Covid-19) hastalarında ölüm oranını yüzde 45 oranında azalttığını açıkladı. Bilim insanları söz konusu ilacın, dexamethasone’a benzer bir şekilde Covid-19 hastalığının ilerlemesini engellediğini ve ventilatöre duyulan ihtiyacı azalltığını açıkladı.

Çin’de Wuhan Üniversitesi araştırmacıları, ağır yeni tip corona virüs (Covid-19) hastalarına statin ilacı vermenin ölüm riskini azalttığını ve ventilatöre duyulan ihtiyacı düşürdüğünü açıkladı.

110

Lipit düşürücü ilaçlar grubunda yer olan statinler yüksek kolesterol düzeylerinden dolayı kardiyovasküler hastalık riski taşıyan kişilerde kolesterolu düşürmek için kullanılıyor.

210

Bununla birlikte statinler oldukça ucuz ve dünyanın her yerinde bulunabiliyor.

Geçtiğimiz 6 ay içinde 500 bin kişinin hayatına mal olan pandemiyi durdurmak için dünyanın dört bir yanındaki doktorlar çaresiz bir durumda bulunuyor. Henüz etkisi kanıtlanan bir aşının olmaması da salgının gidişatıyla ilgili endişeleri artırıyor.

310

ÖLÜMLERİ YÜZDE 45 AZALTIYOR

Şu ana kadar yalnızca dexamethasone adlı steroid ilacının Covid-19'a karşı etkisi kanıtlandı. Oxford Üniversitesi araştırmacıları, söz konusu ilacın, hastalarda aşırı bağışıklık tepkisinin bir sonucu olan sitokin fırtınasını önlediğini ve hastalığın ilerlemesini engellediğini açıkladı. Wuhan Üniversitesi araştırmacıları statinlerin de Covid-19’a karşı dexamethasone gibi etkili sonuç verdiğine inandıklarını açıkladı.

410