Çin, Ejderha Yılı’nı kutluyor

Çin geleneğinde her yeni yıl, Çin burçlarında yer alan 12 hayvandan biri ile temsil ediliyor. Ay takvimlerine göre bugün itibarıyla Çin, gücü, cesareti, bilgeliği ve talihi temsil eden Ejderha Yılı’na geçti.

Çin, Ejderha Yılı’nı kutluyor - Sayfa 1

Çin geleneğinde her ay yılı, Çin burçlarında yer alan 12 farklı hayvandan biriyle temsil ediliyor: Fare, öküz, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, keçi, maymun, horoz, köpek ve domuz. 

115
Çin, Ejderha Yılı’nı kutluyor - Sayfa 2

Çin Yeni Yılı döngüsüne göre ejderha yılı olarak adlandırılan 2024 yılı ise 10 Şubat 2024’te başlayıp 28 Ocak 2025’te sona erecek. Yeni yılın gelişinin meydanlarda gösterilerle kutlandığı bahar festivali ise, bu yıl Ejderha Yılı’na özel ülkenin her yerinde ejderha figürleri ve özel gösterilerle kutlanıyor.

215
Çin, Ejderha Yılı’nı kutluyor - Sayfa 3

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinpig’i arayarak Ejderha Yılı’nı kutladı. Çin Dışişleri’nden yapılan açıklamada, “Devlet Başkanı Şi Cinpig, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki devlet başkanı Çin Yeni Yılı tebriklerini paylaştı. 

315
Çin, Ejderha Yılı’nı kutluyor - Sayfa 4

Başkan Şi, Çin halkının önümüzdeki döneme ilişkin umutlarının ve güveninin yüksek olduğunu belirtti. Başkan Putin Çin halkına en iyi dileklerini ve mutlu bir Ejderha Yılı diledi. İki Başkan yeni yılda da yakın temaslarda bulunma konusunda mutabık kaldı” denildi.

415