ABD'de istihdam kasımda beklentinin üzerinde arttı

ABD kasım ayı tarım dışı istihdam verisi, 199 bin kişi gerçekleşerek piyasa beklentilerini aştı. Beklenti, 180 bin kişi olması yönündeydi. Kritik veri sonrası, dolar endeksi ve ABD tahvil faizleri yükselirken; altın fiyatları geriledi.

BORSAMATİK BORSAMATİK
ABD'de istihdam kasımda beklentinin üzerinde arttı

ABD tarım dışı istihdamı piyasa beklentilerinin bir miktar üzerinde gelirken, işsizlik oranı beklenmedik şekilde geriledi.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, kasım ayı tarım dışı istihdamı verisi açıklandı. Buna göre, kasımda tarım dışı istihdamı 199 bin kişi olarak gerçekleşti. Piyasa beklentisi, 180 bin kişi olması yönündeydi. 

Tarım dışı istihdam artışı Ekim ayı için 150 bin seviyesinde revize edilmeden kalırken, Eylül ayı için 297 binden 262 bine revize edildi.

Tarım dışı istihdamı, Fed’in para politikasında yol haritasına karar verirken, izlediği en önemli verilerden biri olduğu için kritik önemde bulunuyor.

İŞSİZLİK ORANINDA BEKLENMEDİK DÜŞÜŞ
Ülkede işsizlik oranı yüzde 3,9'dan yüzde 3,7 seviyesine geriledi. Piyasa beklentisi işsizlik oranının yüzde 3,9 olarak kalacağı yönündeydi.

Fed'in Eylül ayında açıkladığı makroekonomik tahminlerde bu yıl için işsizlik oranı beklentisi yüzde 3,8, önümüzdeki iki yıl için yüzde 4,1 seviyesinde bulunuyor.

Geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 7,2'den yüzde 7,0'ye indi.

SAATLİK KAZANÇLARDA AYLIK YÜZDE 0,35 ARTIŞ
Ortalama saatlik kazançlarda aylık bazda yüzde 0,35 artış olurken, yıllık artış yüzde 3,96 seviyesinde açıklandı. Beklentiler aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 4,0 artış olacağına işaret ediyordu.

Ülkede ortalama çalışma saati 0,1 artışla 34,4 saat olarak açıklandı.

ABD'de iş gücüne katılım oranı yüzde 62,7 seviyesinden yüzde 62,8 seviyesine çıktı.

PİYASALAR NE TEPKİ VERDİ?
Altının ons fiyatı, 2027 dolardan 2003 dolara kadar geriledi. Altın saat 17.23 itibarıyla yüzde 1,22 düşüşle 2017 dolarda işlem gördü.

Dolar endeksi önemli veri sonrası yeniden 104 seviyesinin üzerini test ederken, 104,26 seviyesine kadar yükseldi.

Beklentileri aşan tarım dışı istihdam verisi sonrası 2 ve 10 yıllık ABD tahvil faizleri 10 baz puan yükseldi.

Veri sonrası dolar/TL anlamlı bir tepki vermezken; gram altın ons altındaki düşüşün etkisiyle geriledi. 1866 liraya kadar geri çekilen gram altın, şu dakikalarda yüzde 0,97 kayıpla 1871 liradan alıcı buluyor.

Kaynak: Ekonomim

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında BORSAMATİK internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER