Bakan Soylu İzmir'deki deprem bölgesinde

İzmir'de yıkıma neden olan depremin ardından koronavirüs tedavi sürecini tamamlayarak deprem bölgesine gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bizim coğrafyamız afet coğrafyasıdır. Birçok afet ile karşı karşıyayız ancak tüm dünyaya böyle bir tabloyla karşı karşıya kaldığımız zaman hem coğrafyamızın hem milliyetimizin hem de dinimizin gereği nasıl bir durumda olmamız gerektiğine yönelik bir örnek ortaya koyuyoruz" dedi.

İzmir, Seferihisar açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından koronavirüs tedavi sürecini tamamlayarak İzmir'e gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Afet Koordinasyon Merkezi'nde koordinasyon toplantısı düzenlendi. 

115

Toplantıya İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir milletvekilleri, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer katıldı. 116 kişinin yaşamını yitirdiği yıkıcı depremin ardından arama kurtarma ve hasar tespit çalışmaları tamamlanırken, toplantıda tamamlanan çalışmaların ardından yapılacaklar değerlendirildi. Toplantı sonrası konteyner kenti ziyaret ederek açıklama yapan Bakan Soylu, "Bu depremin de bizlere bıraktığı acı tecrübeler var ama ülkemizde bu deprem sonrası arama kurtarma, iyileştirme çalışmaları, psiko-sosyal çalışmalar, geçici barınma merkezleri, vatandaşlarımızın giyim ve tüm ihtiyaçlarının karşılanması gibi aslında devletin sıcak ve şefkatli yüzünün vatandaşlarımızla buluşmasına kadar pek çok çalışma gerçekleştirildi. 

215

Şunu bu memleketin bir evladı olarak ifade etmek isterim, aslında bir bakan olarak söylemekten de edep ederim ama depremde ve afetlerde Türkiye'nin aldığı aksiyonu dünyanın en gelişmiş ülkelerinin alabilme kabiliyeti söz konusu değildir. Tüm dünyaya böyle bir tabloyla karşı karşıya kaldığımız zaman hem coğrafyamızın hem de milliyetimizin hem de dinimizin gereği nasıl bir durumda olmamız gerektiğine yönelik bir örnek ortaya koyuyoruz. İzmirliler şunu bilsinler, hiçbir eksikleri bugüne kadar olmadı ve bundan sonra da olmayacak. Bundan bir yıl sonra İzmir'de bu yaraların sarıldığı ve edinilen tecrübelerle daha sağlam atıldığı bir tabloyu görüyor olacağız. Allah beterinden korusun" dedi.

315

'AFET COĞRAFYAMIZIN GERÇEĞİDİR'

30 Ekim Cuma günü Seferihisar'da meydana gelen depremde 116 kişinin yaşamını yitirdiğini belirten Bakan Soylu, "Öncelikle hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Hem İzmir'imize hem de tüm milletimize başsağlığı dileklerimi ifade ediyorum. 1033 vatandaşımız da yaralandı. Kimisi taburcu edildi, kimisinin de tedavileri devam ediyor. Hastaneden çıkanlara sağlık ve afiyet diliyorum. Afet bizim coğrafyamızın gerçeğidir. En son gördük ki birçok afetle karşı karşıya kalabiliyoruz. Bunlara yönelik alacağımız tedbirler, afeti coğrafyamızda her zaman karşı karşıya kalabileceğimize yönelik olmalıdır. Öncelikle tekrar İzmirli hemşehrilerimize hem başsağlığı hem de geçmiş olsun dileklerimi yineliyorum. Depremin ilk anından itibaren devlet, bütün gücüyle bütün kamu kurum ve kuruluşlarıyla belediyeler ile hem görevleri icabı hem de insanilikleri gereği ellerinden gelen bütün gayretlerini ortaya koymuşlardır" diye konuştu.

415