Bakan Fahrettin Koca açıkladı: Haziran sonuna kadar 40 yaş üstü herkes aşılanacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüşen gazeteci Gürkan Hacır, Türkiye'nin aşılama planıyla ilgili önemli açıklamaları paylaştı. "Haziran sonuna kadar 40 yaş üstü herkes aşılanacak" diyen Bakan Koca, "Niye aşılama hızlı ilerleyemiyor?" sorusuna dikkat çeken bir yanıt verdi.

Korkusuz gazetesi yazarı Gürkan Hacır bugünkü köşe yazısında, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile arasında geçen görüşmeyi kaleme aldı. Gürkan Hacır'ın aktardığına göre Bakan Koca, Türkiye'nin aşılama planıyla ilgili şu bilgileri paylaştı: 

Şu ana kadar elimizde 28 milyon doza yakın bir aşı var. Bunun 20 milyonu vatandaşlarımıza yapıldı. Elimizde 8 milyon doz aşı kaldı. Bu sebeple aşılanma yaşını 55’e indirdik.

Sinovac firması taahhüt ettiği takvime ne yazık ki uymuyor. Nisan ayı içerisinde 100 milyon aşının gelmesi gerekiyordu, yollayamadılar. Bu firmanın üretim eksikliğinden değil Çin hükümetinin üretilen aşıları kendi ülkesi için kullanmasından kaynaklanıyor.

Biontech de ise biliyorsunuz 4.5 milyon doz almıştık. 30 milyona tamamlayacağız. Haziran ayı sonuna kadar 30 milyon doz gelmiş olacak. Bu sayıyı 60 milyona revize etmeye çalışıyoruz. Uğur Şahin hoca ile sürekli temas halindeyim.