ATM'lere yeni işlem menüsü geldi! Bu işlemleri yapanların banka kartını yutacak: Merkez Bankası'ndan yeni karar

EFT, havale ve FAST gibi elektronik para transfer yöntemlerine ek olarak, son zamanlarda ATM'lerde yeni bir işlem menüsü yer almaya başladı. Yeni özellikte dolandırıcılık yapan kişilerin banka kartlarını yutma özelliği eklendi.

ATM'lere yeni işlem menüsü geldi! Bu işlemleri yapanların banka kartını yutacak: Merkez Bankası'ndan yeni karar - Sayfa 1

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ATM'lerde ve mobil uygulamalarda önemli güncellemeler yaparak kullanıcı deneyimini geliştirmeye devam ediyor. Bu yenilikler arasında en dikkat çekenleri ise ATM'lerde kart yutma özelliği ve yeni işlem menüsü.

 
 

ATM'lere yeni işlem menüsü geldi! Bu işlemleri yapanların banka kartını yutacak: Merkez Bankası'ndan yeni karar - Sayfa 2

EFT, havale ve FAST gibi geleneksel para transfer yöntemlerine ek olarak, yeni bir işlem menüsü de kullanıcıların hizmetine sunuluyor. Bu menüde, "Hesap Bilgilerini Güncelle" ve "Şifre Değiştir" gibi işlemler yer alıyor. Kullanıcılar, bu işlemleri daha güvenli bir şekilde internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden gerçekleştirebiliyor.

 

ATM'lere yeni işlem menüsü geldi! Bu işlemleri yapanların banka kartını yutacak: Merkez Bankası'ndan yeni karar - Sayfa 3

ATM BU İŞLEMİ YAPANLARIN KARTLARINI YUTACAK
Son günlerde ATM'lerde yapılan güncellemelerle birlikte, dolandırıcılık yapan kişilerin kartlarını yutma özelliği eklendi. Bu sayede, ATM'lerde gerçekleştirilen şüpheli işlemler önlenerek bankacılık sisteminin güvenliği sağlanıyor. Peki, hangi durumlarda ATM kartınız yutulabilir. İşte detaylar:

ATM'lere yeni işlem menüsü geldi! Bu işlemleri yapanların banka kartını yutacak: Merkez Bankası'ndan yeni karar - Sayfa 4

Şifrenin Üç Kez Yanlış Girilmesi: Kartınızın şifresini üç kez yanlış girmeniz durumunda, güvenlik önlemi olarak kartınız yutulabilir. Bu sayede, çalınmış veya kaybolmuş kartların kullanılmasının önüne geçilir.

Kartın Borç Nedeniyle İptal Edilmesi: Borcunuz nedeniyle bankanız tarafından kartınızın iptal edilmesi durumunda, ATM kartınız yutulabilir.