Antalya'da çökme tehlikesi olan bina yıkılıyor

Antalya Lara bölgesinde bu bina çökme riskiyle karşı karşıya. Kolon demirlerinin çürük, evlerin rutubetli olduğu binanın duvarlarında ise derin çatlaklar bulunuyor. Adeta beşik gibi sallanan bina kendiliğinden yıkılmaya başladı. Binada yaşayan vatandaşlar ve mahalle sakinleri endişeli.

Antalya'da çökme tehlikesi olan bina yıkılıyor - Sayfa 1

Ülkemizde çok yakın zamanda yaşadığımız deprem felaketinden ders almadığımız gerçeği bir kez daha dikkat çekiyor.
 

Antalya'da çökme tehlikesi olan bina yıkılıyor - Sayfa 2

Bir süre önce kentsel dönüşüme giren Gençlik Mahallesi'nde eski bir bina kendiliğinden yıkılmaya başladı, insanların yaşamaya devam ettiği binada üst katlardan çökme oldu ve parçaları yolda geçen insanların üzerine düşerek bir kişinin yaralanmasına sebep oldu.  Binada yaşamın devam ediyor olması binada yaşayanlarda ve mahalle sakinlerinde endişe yaratıyor. Bu durum deprem gerçeğinden hiç ders almadığımızı gösteriyor.

Antalya'da çökme tehlikesi olan bina yıkılıyor - Sayfa 3

Gençlik Mahallesi'nde yer alan birçok binanın kentsel dönüşüme girdiği kısa bir süre önce ilan edilmişti. Bu binalardan birinin kendi kendine yıkılmaya başlaması ve en önemlisi de hala binada insanların yaşıyor olması mahalle sakinleri arasında endişeye yol açıyor.

 

Antalya'da çökme tehlikesi olan bina yıkılıyor - Sayfa 4

Kendiliğinden yıkılmaya başlamasıyla birlikte yıkılan bölümden bir kişinin yaralandığını ifade eden mahalle sakinlerinden bazı veliler, okulların açılmasıyla sabah erken saatlerde çocuklarının bu bina önünde servis beklediğini, harabeye dönmüş bu binadan düşen bir parçayla herhangi birinin ve özellikle çocuklarının yaralanmasının, binanın tümüyle yıkılıp içinde yaşayan komşularının zarar görmesinin hatta ölüme varan faciaların yaşanmasının olası olduğunu, her gün bu endişe ve korkuyla bu binanın önünden geçmek zorunda kalmaktan rahatsız olduklarını ifade ediyorlar.