Altın fiyatlarında yeni zirve: Gram altın rekor kırdı

Altın fiyatlarında yükseliş sürüyor. Altının ons fiyatı 2 bin 231 dolarla zirveyi görürken gram altın da haftalık yüzde 3,8'lik artışla yatırımcısını sevindirdi.

Altın fiyatlarında yeni zirve: Gram altın rekor kırdı - Sayfa 1

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) haziranda faiz indirimlerine başlayacağı beklentisi ve jeopolitik gerilimler, dünya genelinde altına talebi artırırken fiyatlar da yeni zirveleri görüyor.

111
Altın fiyatlarında yeni zirve: Gram altın rekor kırdı - Sayfa 2

Altının ons fiyatı dün akşam 2 bin 231 dolarla rekor kırdı. Gram altında da 2 bin 330 TL seviyesi görüldü.

Fed'in enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı gıda ve enerji kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE)  fiyat endeksi şubay ayında beklentilere paralel olarak aylık bazda yüzde 0,3 ve yıllık bazda yüzde 2,8 arttı.

211
Altın fiyatlarında yeni zirve: Gram altın rekor kırdı - Sayfa 3

Fed Başkanı Jerome Powell, dün PCE verilerinin ardından yaptığı açıklamada, son enflasyon verilerinin "görmek istedikleri doğrultuda" olduğunu ifade etti. Powell'ın açıklamaları, hem hisse senedi piyasalarını hem de altın fiyatlarını destekledi.

311
Altın fiyatlarında yeni zirve: Gram altın rekor kırdı - Sayfa 4

Bu hafta yatırım araçları içinde en çok kazandıran altın oldu.  BIST 100 endeksi, en düşük 8.749,00 ve en yüksek 9.336,02 puanı gördükten sonra haftayı, önceki hafta kapanışına göre yüzde 0,34 değer kazanarak 9.142,40 puandan tamamladı.

 

411