Abdülhamid Han gemisi 9 Ağustos'ta ilk seferine çıkacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Abdülhamid Han sondaj gemisini 9 Ağustos'ta Mersin'den ilk görev yerine uğurlayacağız" açıklamasında bulundu.

Abdülhamid Han gemisi 9 Ağustos'ta ilk seferine çıkacak - Sayfa 1

Türkiye'nin 4'üncü sondaj gemisi Abdülhamid Han için hazırlıklar sürüyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Haber Global televizyonunda katıldığı yayında Abdülhamid Han gemisinin sefere çıkacağı tarihi açıkladı.

Fatih Dönmez, Abdülhamid Han Sondaj Gemisi'nin ilk görevine 9 Ağustos'ta başlayacağını söyledi.

Abdülhamid Han gemisi 9 Ağustos'ta ilk seferine çıkacak - Sayfa 2

"Akdeniz'den ilk görev yerine uğurlayacağız"

Bakan Dönmez, "Filomuza dördüncü bir kardeş geldi. Abdülhamit Han derin sondaj gemisi. Onu da Akdeniz'de ilk görev yerine uğurlayacağız. Bir aksilik çıkmazsa Cumhurbaşkanımızın katılımıyla Mersin Taşucu'ndan ilk görev yerine uğurlamış olacağız. Görev alanı ise kendi deniz yetki alanlarımız içerisinde olacak. Yeri de inşallah Cumhurbaşkanımız açıklayacak. 9 Ağustos'ta uğurlayacağız.

Abdülhamid Han gemisi 9 Ağustos'ta ilk seferine çıkacak - Sayfa 3

"İlk defa biz kullanacağız"

Bu gemi 7. nesil. Hiç kullanılmamış bir gemi, ilk defa biz kullanacağız. Yabancı uzmanlardan destek alıyorduk. Şu anda gemilerimizde çalışanların 3'te 2'si neredeyse yerli. Bu gemiler tek başına bir şey ifade etmiyor. Aslında çoğu kere yerinde sabit durmak üzere tasarlanıyor. Zaman zaman yabancı firmalardan destek aldığımız da söz konusu. Ancak pek çok ülkeye ve şirkete göre yerli kaynak ve yerli tedarikçi kullanma oranımız da çok yüksek." ifadelerini kullandı.

Abdülhamid Han gemisi 9 Ağustos'ta ilk seferine çıkacak - Sayfa 4

İsmini Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Geminin ismi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 13 Haziran'da Filyos'ta "Karadeniz Gazı İlk Kaynak ve Boru İndirme" töreninde Abdülhamid Han olarak açıklandı.