23 yıldır Atatürk Havalimanı’nda bekliyordu! Hurda yolcu uçağı yurt dışına satıldı

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 23 yıldır kullanılmayan Airbus A-300 tipi yolcu uçağı eğitim cihazı olarak kullanılmak üzere yurt dışına satıldı. Satılan uçak, 12 parçaya bölünerek 9 TIR ile E-5 Karayolu üzerinden, Atatürk Havalimanı’ndan Avcılar Ambarlı Limanı’na götürüldü.

23 yıldır Atatürk Havalimanı’nda bekliyordu! Hurda yolcu uçağı yurt dışına satıldı - Sayfa 1

Havacılık alanında uzun yıllar faaliyet gösterdikten sonra kullanılmamaya başlanan ve 23 yıldır İstanbul Atatürk Havalimanı’nda atıl durumda bekleyen Airbus A-300 tipi yolcu uçağı, uçuş eğitimi cihazı olarak kullanılmak üzere yurt dışına satıldı. Uçak, Atatürk Havalimanı’nda 12 parçaya bölündü.

23 yıldır Atatürk Havalimanı’nda bekliyordu! Hurda yolcu uçağı yurt dışına satıldı - Sayfa 2

9 TIR’a yüklenen parçalar gece saatlerinde alınan önlemler eşliğinde yurt dışına götürüleceği Avcılar Ambarlı Limanı’na taşındı. Burada gemiye yüklenecek olan uçağın, bir Ortadoğu ülkesine gönderileceği ve uçuş eğitimi cihazına dönüştürüleceği öğrendildi. Güvenlik önlemleri kapsamınada yapılan taşınma işlemleri sırasında ise TIR’lara polis ekipleri de eşlik etti.

23 yıldır Atatürk Havalimanı’nda bekliyordu! Hurda yolcu uçağı yurt dışına satıldı - Sayfa 3

12 PARÇAYA AYRILDI

Bugüne kadar Meksika’dan Kazakistan’a kadar ürettiği sistemleri dünyada 30 ülkeye ihraç etme başarısı gösteren SkyArt ekibinin aylardır süren titiz çalışması ile 12 parçaya ayrılan yolcu uçağı, gece yarısı, özel donanımlı çekicilerle Atatürk Havalimanı’ndan, Ambarlı limanına taşınarak, burada bekleyen bir gemiye yüklendi.

23 yıldır Atatürk Havalimanı’nda bekliyordu! Hurda yolcu uçağı yurt dışına satıldı - Sayfa 4

ÖZEL İZİNLE TAŞINDI

62 metre uzunluk ve 60 metre kanat açıklığı ile havacılıkta ‘geniş gövde’ olarak tabir edilen yolcu uçağının taşındığı güzergahta bazı yollar trafiğe kapatıldı ve eskortlar eşliğinde 9 adet çekici ile Ambarlı Limanı’na girişi sağlandı.