100 milyar TL’lik tasarruf paketi için geri sayım! Vatandaşa nasıl yansır?

Vatandaşın gözü kulağı yarın açıklanacak olan kamuda tasarruf paketinde olacak. Peki açıklanacak önlemler neler olacak? Kamuda tasarruf tedbirleri vatandaşa nasıl yansır? İşte detaylar...

100 milyar TL’lik tasarruf paketi için geri sayım! Vatandaşa nasıl yansır? - Sayfa 1

Pazartesi günü kamuda tasarruf tedbirleri açıklanıyor. Tasarruf paketini Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı hazırladı. Tedbirlerle birlikte 100 milyar TL tasarruf hedefleniyor. Peki tasarruf önlemleri arasında neler olacak? Tedbirler vatandaşı nasıl etkiler?

112
100 milyar TL’lik tasarruf paketi için geri sayım! Vatandaşa nasıl yansır? - Sayfa 2

Bu kapsamda mal ve hizmet alım ödeneklerinde yüzde 10, yatırım ödeneklerinde yüzde 15 kesinti, personel alımına sınırlama gibi düzenlemelerle 100 milyar liralık bir tasarruf hedefleniyor.

212
100 milyar TL’lik tasarruf paketi için geri sayım! Vatandaşa nasıl yansır? - Sayfa 3

Kırtasiye, temsil, ağırlama, toplantı ve dış seyahat gibi cari giderler, öncelikli olarak kısılacak. Yurt dışı gezilere çok zorunlu olmadığı sürece gidilmeyecek. Zorunlu ise de kadro sınırlı tutulacak. Kurumlar eğitim ve buna benzer toplantılarını otellerde değil kendi tesislerinde, asgari harcama ile yapacak.

312
100 milyar TL’lik tasarruf paketi için geri sayım! Vatandaşa nasıl yansır? - Sayfa 4

ARAÇ ALIMI VE KİRALAMAYA SINIRLAMA!

Bakanlıklar yeni bina yapamayacak ya da kiralayamayacak. Yeni araç alımı ve kiralanması ciddi oranda sınırlanacak. Personel alımı sınırlandırılacak. Farklı kurumlarda görevlendirme ile çalışan kamu personeli asli kurumlarına dönecek.

412