Yeşil altında yüksek rekolte üreticiyi çaresiz bıraktı

Şanlıurfa'da bu yıl hasadı gerçekleştirilen ve halk arasında 'yeşil altın' olarak nitelendirilen fıstıkta rekoltenin yüksek olması nedeniyle pazarda fıstıkları koyacak yer kalmadı. Depo ve ambarların dolup taştığı pazarda fıstıklar naylon çadırlarda istiflenerek satışa sunuluyor.

Türkiye’nin en verimli arazilerinin bulunduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde özellikle Şanlıurfa’nın gözde ürünlerinden olan ‘Urfa Fıstığı’ rekoltesi bu yıl geçen yıllara oranda 2-3 kat oranında artış gösterdi. 

118

Türkiye üretilen fıstığın yüzde ellisinden fazlasını karşılandığı Şanlıurfa’da yüksek rekolte nedeniyle bahçelerde toplanan fıstıklar, satış için Şıracılar ve Kuruyemişçiler Pazarına getiriliyor. Bu yıl fıstıkta yüksek rekolte gelmesi nedeniyle satışa getirilen fıstıklar için depo ve ambarlarda yer kalmayınca pazar yerine çadır kurularak, fıstıklar istiflenmeye başlandı.

218

Pandemi’den dolayı ihracatın durduğunu belirten üreticiler, fıstığı koyacak yerlerinin olmadığını söyledi. Üreticiler olası bir yağış ile fıstıklarının zarar göreceğini de dile getirdi.

318

"FISTIKLAR İÇİN ÖNLEM ŞART"
Fıstık üreticisi Suphi Yıldırım, önlem alınması gerektiğini belirterek, “Bu yıl Şanlıurfa’da fıstık rekoltesi yüksek geldi. Artık pazarda fıstık koyacak yerimiz kalmadı. Çadırlarda torbalarda muhafaza etmeye başladık. Eğer bir yağmur yağarsa fıstıkları muhafaza edecek yerimiz yok. Bu konuda belediye yetkililerinden destek bekliyoruz. Fıstıklar için bir ambar veya depo yapılması gerekiyor. Bunun için belediye yöneticilerinden gerekli destek alamadık.

418