Yeni yılda giyime yüzde 60'a varan zam gelecek!

Döviz artışları piyasaları sarsarsan gıdadan giyime pek çok sektör zor durumda. Hammadde sıkıntısı da yaşayan sektör yeni yılda yüzde 60'ları bulan zamların geleceğini söylüyor.

Kur artışıyla piyasalar adeta yangın yerine dönerken, her sektörden zam haberleri gelmeye devam ediyor. Hammadde sıkıntısının yaşandığı giyim sektöründe de büyük zamların kapıda olduğu iddia ediliyor.

111

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’nde Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya da gün içerisinde 2-3 farklı fiyat listesiyle karşılaştıklarını belirterek tedirginliklerini dile getirdi. 

211

Kaya, "Baktığınız zaman tekstil sektöründe yüzde 17’lere varan artışları gördük. İhracatçıyız ama hammaddeyi ithal ediyoruz. Bu nedenle de maliyetleri artırıyor. Kur yüzde 10 artıyor, ürüne ve hammaddeye yüzde 15 yansıyor. Daha önceden piyasa vadesi kredisi dediğimiz olay peşine, dövize döndü. Gönder parayı al malına döndü. Maliyetlerde artış söz konusu" ifadelerini kullandı.

311

Yılbaşından sonra yüzde 60 zam

sürdürebilir pozisyonda olmadıklarını belirten Kaya, "Hammaddede istediğimiz fiyatı bulamayınca durağanlık korkusu oluyor. Ciddi şekilde sektör kârsızlıkla boğuşuyor. Hazır giyim olarak tekstilde tüketiciye yansımayı ilk çeyrekte göreceğiz" diyerek yılbaşından sonra yüzde 50, yüzde 60 zam geleceğini söyledi.

411