» » YENİ ŞAFAK »

Leylekler yuvalarına dönüyor

Türkiye'nin önemli sulak alanlarından Kızılırmak Deltası'nda konaklayan leylekler, baharın gelişiyle yuvalarına dönmeye başladı.

Leylekler yuvalarına dönüyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitolojik Araştırmalar Merkezi Öğretim Görevlisi Dr. Kiraz Erciyas Yavuz, AA muhabirine, Kızılırmak Deltası'nda konaklayan ve her yıl sonbaharda sıcak ülkelere göç eden leyleklerin, baharın gelişiyle yuvalarına dönmeye başladığını söyledi.

Deltanın bu yıl bin çiftin üzerinde leyleğe ev sahipliği yapacağını, leyleklerin deltada kuluçkaya yatacağını belirten Yavuz, şöyle devam etti:

'Bafra, Alaçam, 19 Mayıs ve Yakakent ilçesini kapsayan deltanın içinde barınan leylekler, sonbaharın ortasına kadar burada konaklayacak. Yaklaşık 56 bin hektar genişliğindeki Kızılırmak Deltası'nda leylek varlığı oldukça iyi. Bu yıl binin üzerinde leylek çifti burada barınacak ve çiftleşecek.

Kızılırmak Deltası'nda leylek sayısı her yıl artıyor. Bu yıl ortalama her leylek yuvasından üç veya dört yavru çıkacağını düşünüyoruz. Yavruları da kattığımızda, bu yıl deltada 5 binin üzerinde leylek olacak.'

Yöre halkı sahip çıkıyor

Yöre halkının leyleklere büyük ilgi gösterdiğini, sahip çıktığını vurgulayan Yavuz, bu yıl leylek yuvalarının sayısında da artış beklediklerini bildirdi.

Dr. Yavuz, Kızılırmak Deltası'nın her alanında leylekleri görmenin mümkün olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

'Leylekler baharın müjdecisi olarak biliniyor. Mart ayında, baharla leylekler tekrar deltadaki yuvalarına dönüyor. Yöre halkı leyleklere ayrı bir önem ve değer veriyor. Evlerinin çatılarına, bahçelerindeki ağaçların üzerine leylekler için özel yuva alanları oluşturuyorlar. Yöre halkının sahip çıkmasıyla her yıl leylek popülasyonunda önemli artış oluyor. Bu artış, Türkiye'deki leylek varlığı için de büyük önem taşıyor.'

Haberin Alındığı Kaynak URL»yenisafak.com.tr
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında YENİ ŞAFAK internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.