Yeni asgari ücret ayarı: Çalışanlara nasıl yansıyacak, kimler nasıl etkilenecek?

1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak yeni asgari ücret için kollar sıvandı. Ay başında başlayacak komisyon süreci merakla beklenirken, ipuçları da geliyor. Peki asgari ücret nasıl belirlenecek? Kimi, nasıl etkileyecek?

Yeni asgari ücret ayarı: Çalışanlara nasıl yansıyacak, kimler nasıl etkilenecek? - Sayfa 1

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından toplantıya çağrılıyor ve yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında 4 kez toplanıyor.

112
Yeni asgari ücret ayarı: Çalışanlara nasıl yansıyacak, kimler nasıl etkilenecek? - Sayfa 2

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.
 

212
Yeni asgari ücret ayarı: Çalışanlara nasıl yansıyacak, kimler nasıl etkilenecek? - Sayfa 3

Asgari ücret artışı neye göre yapılıyor?
Asgari ücrete artışta özellikle enflasyonun dikkate alınması ve buna bir refah payı eklenmesi bekleniyor. OVP tahminine göre 6 aylık enflasyon oranı yüzde 37.76 olarak tahmin ediliyor. Bu oran yansıtılırsa net asgari ücret 15 bin 707 lira seviyesine ulaşacak.

312
Yeni asgari ücret ayarı: Çalışanlara nasıl yansıyacak, kimler nasıl etkilenecek? - Sayfa 4

Refah payının eklenmesiyle bu tutarın daha da yükselmesi bekleniyor. Memur maaşlarına Ocak'ta enflasyon farkıyla birlikte yüzde 50 seviyesinde zam yapılması beklenirken, bu artışın da asgari ücrete yansıtılabileceği belirtiliyor. 

412