» » VATAN »

Orman yangını evleri yutuyor!

Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde pazartesi günü çıkan orman yangını 41 kilometrekarelik alana yayıldı. Şimdiye kadar yüzde 5'i kontrol altına alındı. Alevler evleri yutuyor.

Orman yangını evleri yutuyor!

Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaleti alev alev yanıyor. Holy Jim Kanyonu'nda hafta başında çıkan yangın 41 kilometrekarelik alana yayıldı.

Alevler yerleşim yerlerini tehdit ediyor. Anayola kadar ulaşan alevlere hem karadan hem havadan müdahale ediliyor. İnsanlar telaş içinde evlerini terk ediyor. Yangın bölgedeki canlılara da zor anlar yaşatıyor. İtfaiye ekipleri zamana karşı yarışıyor.

Yangın bölgesinde hava sıcaklığı 38 derece. Rüzgar ise saatte 32 kilometre hızla esiyor. İtfaiye ekiplerinin, alevleri evlerden uzak tutma çabaları sonuç vermedi. Yangının sadece yüzde 5'i kontrol altına alınabildi.

Alevler onlarca yapıyı yuttu. Binlercesi tehdit altında. 20 bin kişi bölgeden tahliye edildi.

Polis yangının kasıtlı çıkarıldığı ihtimali üzerinde duruyor. Olayla ilgili bir kişi 1 milyon dolar kefalet talebiyle tutuklandı.

Kaliforniya, yaz başından bu yana büyük orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Hafta başinda sacramento'nun 160 kilometre kuzeyinde çıkan yangın, yayıldığı alan itibariyle eyalet tarihinin en büyük yangını olarak kayıtlara geçti.

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.gazetevatan.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında VATAN internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.