» » VATAN »

Alüfte ne demek?

Fethullah Gülen'in Cuma günü sohbetinde bahsettiği 'alüfte' kelimesinin anlamı merak uyandırdı.

Alüfte ne demek?

Peki 'alüfte' ne demek?

Osmanlıca :alışık,alışkan,fahişe.Doğru yazılışı 'alüfte'dir.

Osmanlı adet,merasim ve tabirleri kitabında :'...giyiniş ve şekilleri ve dış görünüşleri,kendilerine mahsus sefil hal ve adetleri ve ayrı isimleri,gelenleri kabul etme usulleri,kullandıkları tabirler,aldatma usullerinin bilinmesi ve iğrenç hayatlarının nasıl geçtiğinin anlaşılması için burada zorunlu olarak kendilerinden de söz edilmektedir.

Alüftelerin kullandıkları takma isimler :......afet,bahriye,cenan,ceylan,dilber,ebru efkende,gülşen,güzide,mestinaz.....

alüftelerin malum yerlerde muhibban-ı muvakkat'i olanlara hitap ederken kullandıkları bazı özel tabir ve kelimeler:eşim,yosmam,sevdalım,belalım,ömr-ü hayatım,aman bayılırım,nerde idin a hıyanet,artık bittim civanım...'

şeklinde uzun uzadıya anlatılmaktadır.

kitapta , bulundukları semtler ,meşhur haneler,koltuk denen yerler (birleşme evi)mahalle baskını da ayrıca anlatılmaktadır.

Kaynak :osmanlı adet ,merasim ve tabirleri-abdülaziz bey

türk tarih vakfı yayını

Haberin Alındığı Kaynak URL»haber.gazetevatan.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında VATAN internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.