Van'da kaçak avlanan 5,5 ton inci kefali ele geçirildi

Van'ın Muradiye ilçesinde jandarma ekipleri denetim sırasında kaçak avlanılmış 5.5 ton inci kefaline rastladı. Bendimahi Çayı kenarına bidonlarla bırakıldığı tespit edilen balıklardan canlı olan 2 tonu göle tekrar bırakıldı. 3,5 ton ölü balık ise imha edilmek üzere İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. Balıklarla birlikte 350 metre uzunluğunda manyat tipi ağ da ele geçirildi.

Van Gölü'nün endemik türü olan, 15 Nisan- 15 Temmuz tarihleri arasında üremek için Van Gölü'nden tatlı sulara göç eden ve bu dönemde avlanılması yasak olan inci kefalini korumak için jandarma ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda, İl Jandarma Komutanlığı Çevre Koruma ile Erciş Asayiş Bot Timleri ile Muradiye Merkez Jandarma Karokol Komutanlığı ekipleri, Muradiye ilçesinin Karahan Mahallesi'nde Bendimahi Çayı üzerinde denetim yaptı.

 

Yapılan denetimde 4 ayrı bölgede çuval ve plastik bidonlar içerisine konularak Çay'ın kenarına bırakılan 3,5 ton ölü, 2 ton da canlı inci kefali ile 350 metre manyat tipi ağ ele geçirildi. 

Ölü balıklar, imha edilmek üzere İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerine teslim edilirken, canlı balıklar ise suya bırakıldı. Ekipler inci kefalini korumak için 7/24 denetimlerini sürdürüyor.