Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Cinel: Mutant virüs ana virüs oldu

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, "Hastalığın 15 günde bir artma yüzdelerine bakarsak vefat sayısı da oldukça artmış durumda. Yüzde 74 arttı. Mutant virüs şu anda sahada hâkim. Yüzde 70’lerdeydi, belki 80’lere doğru gidiyor, mutant virüs ana virüs oldu ülkemizde" ifadelerini kullandı.

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, yeni tip koronovirüs (Kovid-19) salgını tablosunda gelinen son noktayı değerlendirdi.

Cumhuriyet’e konuşan Prof. Dr. Cinel, "Hast"alığın 15 günde bir artma yüzdelerine bakarsak vefat sayısı da oldukça artmış durumda. Yüzde 74 arttı. Mutant virüs şu anda sahada hâkim. Yüzde 70’lerdeydi, belki 80’lere doğru gidiyor, mutant virüs ana virüs oldu ülkemizde" dedi. 

'Bu ivme ile böyle gidersek herkes yer aramaya başlayacak'
Mutant virüsün özelliğinin daha öldürücü ve daha genç yaşları etkilediğini kaydeden Cinel, özetle şunları söyledi:

"Hastaneye gelenlerin içinde yoğun bakıma daha organları tahrip olmuş kişileri alıyoruz. Öyle olunca da yoğun bakım mortalitesi (ölüm oranı) doğal olarak artma trendinde oluyor. Birinci zirveyi gördüğümüz dönem 19 Nisan’da, 1980 ağır hasta olmuştu. İkinci zirveyi gördüğümüz aralık ayında 5 bin 970 oldu rakam. Şimdi 2 bin 300’lerde. Daha yoğun bakım doluluğunda yerimiz var görünüyor ama çok önemli bir farklılık var. O da total vaka sayısında 43 binleri bulduk, belki 45 binleri geçeceğiz. Artış ivmesi son 15 günde çok fazla. Bu ivme ile böyle gidersek herkes yer aramaya başlayacak.”