» » TOPLUMSAL HAFIZA »

Emekliye yüzde 24 zam

Sendika sonuç alırsa işçiler ile memurlara BES fırsatı doğacak.

Emekliye yüzde 24 zam

Sendikalar Kanunu çıkmadığı için bu yıl toplu pazarlık masasına oturamayan ve zam alamayan yaklaşık 600 bin sendikalı işçiye örnek oluşturacak ilk pazarlık süreci ocak ayında başlıyor. Görüşmeler Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yapılacak.

Örnek sözleşme olur

MESS ile Türk Metal arasında yapılacak ve toplam 114 bin metal işçisini kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri, diğer sendikalar için "gösterge" niteliği taşıyor. Çünkü, Türkiye'nin en fazla üyeye sahip sendikası olan Türk Metal'in alacağı zam oranı ve diğer sosyal haklar, diğer sendikalar için baz teşkil ediyor.

Türk Metal'in zam pazarlığı yapacağı 114 bin işçi, Türkiye'nin önde gelen şirketleri olan Mercedes Benz Türk, Ford Otosan, Bosch, Karsan, Renault, BMC, Delphi, Hema, MAN Türkiye, Erdemir gibi yerlerde çalışıyor.

Düşük ücretliye 120 lira

Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak'ın verdiği bilgilere göre öncelikle maaşı düşük olan, saat ücreti 5,5 liranın altında kalan 53 bin işçinin saat ücretine seyyanen 40 kuruş zam talep edilecek. Bu da işçi başına 120 lira zam demek. Daha sonra 114 bin işçinin tamamına yılın ilk 6 ayı için yüzde 18 zam istenecek.

Bireysel emeklilik sürprizi

Sendika bu yıl masaya ilk kez farklı bir taleple daha gelecek. Türk Metal, işçiler için bireysel emeklilik sistemi (BES) talep edecek. Buna göre işveren normal zamlar dışında işçinin BES hesabına da ayrıca her ay 6 saatlik ücretleri tutarında prim katkısında bulunacak. Kavlak, bunun BES için aylık 50 lira işveren katkısı anlamına geldiğini, devlet ve sendika desteğiyle bunun 100 liraya çıkaracaklarını bildirdi.

Memura da örnek olacak

Türk Metal BES talebini işverene kabul ettirebilirse sendikalı 600 bin işçinin yanı sıra toplu sözleşmede işçileri örnek alan milyonlarca memur için de bireysel emeklilik fırsatı ortaya çıkacak.

Toplam zam yüzde 24 olur

BES talebinin işverene maliyetinin yüzde 2'ye karşılık geldiğini belirten Kavlak, şunları söyledi: "Bütün seyyanen zam ve BES taleplerimizle birlikte toplam zam oranı yüzde 24 oluyor. Bu oran maaşı düşük 50 bin işçi içinse yüzde 28,6'ya ulaşıyor."

Başkan Pevrul Kavlak, taleplerinin kabul edilmemesi halinde greve gidecekleri uyarısında bulundu.

ERDOĞAN SÜZER - BUGÜN GAZETESİ

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.toplumsalhafiza.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında TOPLUMSAL HAFIZA internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.