Meta kişisel reklamlara son veriyor!

Meta, reklam hedefleme konusunda olduk.a başarılı, ancak Avrupa'da bu teknolojisinin kullanımını azaltmak zorunda kalabilir.

TEKNOLOJİOKU TEKNOLOJİOKU
Meta kişisel reklamlara son veriyor!

Wall Street Journal kaynakları, AB'nin Avrupa Veri Koruma Kurulu'nun (EDPB), Meta'nın kullanıcıların kişiselleştirilmiş reklamları kabul etmesini zorlayamayacağına karar verdiğini iddia ediyor. Sosyal ağların etkinliğinizi izlemesini istemiyorsanız, Facebook veya Instagram'da hedeflenen reklamları devre dışı bırakmanız mümkün. Üçüncü taraf uygulamalarından ve sitelerinden alınan verileri kullanarak özelleştirilmiş reklamları zaten reddedebiliyorsunuz.

Kurulun kararı Meta'yı doğrudan değişmeye zorlayamayacak. Bunun yerine, İrlanda Veri Koruma Komisyonu’ndan çıkan kararlarla da eşleşen emirleri uygulaması istenecek. Meta'nın Avrupa operasyonları resmi olarak İrlanda'da bulunduğundan, şirketin buna uyması gerekecek.

Meta kişisel reklamlara son veriyor!

Bir Meta sözcüsü kararla ilgili olarak, "spekülasyon yapmak için çok erken" olduğunu ve AB'nin hedefli reklamlar için hala yasal destek sağlayabileceğini söyledi. Şirket, Veri Koruma Komisyonu'nun araştırmalarıyla "tamamen" ilgilendiğini savundu.

AB, Meta'nın kişiselleştirmesini kısıtlarsa, bunun şirketin karlılığı üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Hedeflenen reklamları kabul etmeye istekli daha az kullanıcı olabilir ve reklamverenleri kampanyalar için daha fazla harcamaya teşvik eden insan sayısı artabilir. Meta, Apple'ın Uygulama İzleme Şeffaflığı konusunda zaten endişeliydi ve uygulama 2021'de piyasaya sürüldüğünde satışlarının 10 milyar düşebileceğini açıklamıştı. Bu Avrupa önlemide özellikle Android ve web'i etkileyeceği için maliyetli olabilir.

Yetkilileri Meta'yı mahremiyet ihlalleri iddiasıyla birden fazla kez cezalandırdığı için AB Meta’ya karşı pek de sempati beslemiyor. Şirket, Instagram'da yasa dışı olduğu iddia edilen çocuk gizliliği ayarları nedeniyle eylül ayında 402 milyon dolar para cezasına çarptırıldı ve daha geçen ay, veri kazımaya karşı yetersiz koruma sağlaması nedeniyle 277 milyon dolar para cezası aldı. Kısaca söylemek gerekirse Birlik, Meta'nın verileri izinsiz el değiştirmesini engellemeye oldukça kararlı görünüyor.

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında TEKNOLOJİOKU internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER