Domates toplayabilen yapay zekalı robotik kol: Virgo 1

Root AI, domates toplayabilen yapay zekalı robotik kol projesi Virgo 1 için gerçekleştirilen çalışmaların sonuna gelindiği açıklandı.

TEKNOLOJİOKU TEKNOLOJİOKU
Domates toplayabilen yapay zekalı robotik kol: Virgo 1

Çiftçiler için büyük kolaylık sağlayacağı düşünülen yapay zekalı robotik kol Virgo 1 ilerleyen aşamalarda tarımsal faaliyetlerde aktif rol alabilir.

Domates toplayabilen yapay zekalı robotik kol: Virgo 1

Root AI tarafından geliştirme çalışmaları sona gelindiği belirtilen ve tek başına domates toplayabilen yapay zekalı robotik kol Virgo 1 modeli çiftçilere birçok konuda yardımcı olacak gibi görünüyor. Bilindiği gibi tarımsal üretimlerde ürünlerin zarar görmeden toplanabilmesi büyük önem arz ediyor. Çiftçiler tarafından yürütülen tarımsal faaliyetlerde özellikle kısa süreler içerisinde ürünlerin toplanması gerekmekte ve bu kapsamda iş gücü konusunda hem zaman hem de yüksek bütçeler ayırmak gerekiyor. Geliştirme aşamasının sonuna gelindiği belirtilen Virgo 1 ile çiftçilerin yaşadığı bu büyük sorun belki de büyük ölçüde çözüme kavuşturulabilir.

Maliyet ve iş süresi sorunlarını çözebilmek adına Root AI şirketinin tarımsal faaliyetlere yönelik ilk robotu olduğu belirtilen yapay zekalı robotik kol Virgo 1 modeli Amerika ve Kanada'da gerçekleştirilen deneme çalışmalarında domateslere zarar vermeden onları toplayabiliyor. Test çalışmalarında başarılı sonuçlar alınan robotik kolda yer alan plastik parmaklar sayesinde domatesler tek tek ve zarar vermeden toplanabiliyor. Robotik kolda yer alan plastik parmakların yiyeceklere temas için uygun plastik malzemeden yapıldığı belirtilirken, parmakların yıkanması ve temizlenmesinin de oldukça kolay olduğu ifade ediliyor.

Virgo 1 hangi tarım ürünlerinde kullanılabiliyor?

Önümüzdeki yıl içerisinde çiftçilerin kullanımına sunulması beklenen cihaz sensör ve kameraları sayesinde olgunlaşmış ve tam olgunlaşmamış domatesleri ayırt edebiliyor ve bu sayede sadece olgunlaşmış olanları toplayabiliyor. Yapay zekaya sahip olan Virgo 1 isimli robotik kol sahip olduğu geliştirilebilen yazılımı sayesinde farklı ürünler için de özelleştirilebiliyor.Kaynak: TEKNOLOJİ OKU
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında TEKNOLOJİOKU internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER