3D yazıcı ile insan dokusu kullanılarak ‘kalp' üretildi!

3D yazıcı kullanarak, insan dokusundan, damarları, kollajenleri ve biyolojik molekülleri bulunan küçük bir kalp üretildi. Detaylar haberimizde.

TEKNOLOJİOKU TEKNOLOJİOKU

Tel Aviv Üniversitesi bilimcileri 3D yazıcı kullanarak, insan dokusundan, damarları, kollajenleri ve biyolojik molekülleri bulunan küçük bir kalp üretti. Bu gelişmenin gelecekte organ bağışını gereksiz hale getirebileceği düşünülüyor.

3D yazıcı ile insan dokusu kullanılarak ‘kalp' üretildi!

3D yazıcılar, sanal ortamda tasarlanmış herhangi şekildeki bir üç boyutlu nesnenin katı formda basılmasına olanak sunuyor. Günümüzde pek yaygın olmasa da, gelecekte birçok alanda yaygın olarak kullanılacağı öngörülüyor.

İsrail medyasının ‘dünyada bir ilk' olarak tanıttığı gelişmede, Tel Aviv Üniversitesi bilimcileri 3D yazıcı kullanarak küçük bir kalp üretmeyi başardı. Üretilen kalp, yaklaşık olarak bir kemirgenin kalbi boyutunda.

Kullanılan teknoloji, henüz insanlara uyarlamak için uygun değil. Elbette asıl sorun boyut değil. Araştırmanın yöneticisi Tal Dvir "Hücrelerin pompalama kabiliyeti geliştirmesi gerekiyor. Şimdilik kasılabiliyorlar ancak birlikte hareket etmeleri gerekli. Bu araştırma ile ilk kez içinde hücreleri, kan damarları, karıncıkları ve odacıkları bulunan bütün bir kalp geliştirilmiş oldu." diyor.

3D Yazıcı ile kalp nasıl üretildi?

3D yazıcı ile kalbi yazdırabilmek için; bilimciler, biyomürekkeplerden bir kişiselleştirilmiş hidrojel üretti. Advanced Science'ta yer alan makaleye göre hidrojel, insanlardan alınan yağlı dokulardan elde edildi.

Üç boyutlu baskı teknolojisi daha önce de organ üretmek için kullanılmıştı. 2017'de ETH Zurich'ten bir grup araştırmacı, 3D baskı ile yapay bir kalp üretmişti. Ancak o araştırmacılar insan dokusu yerine esnek bir malzeme kullanmıştı.

3D yazıcı ile üretilen birçok ürüne, aşağıdaki haberimizden göz atabilirsiniz.Kaynak: TEKNOLOJİ OKU
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında TEKNOLOJİOKU internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER