Süveyş Kanalı haftalarca kapalı kalabilir

Çin'den Hollanda'ya giderken Süveyş Kanalı'nda karaya oturan Evergreen gemisi, dünya deniz ticaretini sürpriz bir krizle karşı karşıya bıraktı. 220 bin ton ağırlığındaki geminin boşaltılarak Süveyş'in yeniden açılmasının üç hafta sürebileceği belirtiliyor.

Dünyanın en önemli kanallarından biri olan Mısır'daki Süveyş Kanalı'nda bir konteyner gemisinin karaya oturması sonucu deniz trafiği durdu.

Dünyanın en yoğun kullanılan deniz yollarından kanal, salı günü 400 metre uzunluğundaki konteyner gemisinin karaya oturmasının ardından trafiğe hala açılamadı.

Süveyş Kanalı İdaresi'nden (SCA) yapılan açıklamada, en güçlüsü 160 ton çekme kapasitesine sahip 8 çekicinin karaya oturan gemiyi kurtarmaya çalıştığı ifade edildi.

Kanal içinde bulunan 13 gemi, trafik durduğu için demir atmak zorunda kaldı.

AÇILMASI HAFTALAR SÜREBİLİR
Gemiyi kurtarmaya çalışan şirket Boskalis'in CEO'su Peter Berdowski, henüz kurtarma işleminin ne kadar süreceği ile ilgili bilgi vermek için erken olduğunu ifade etti.

Berdowski, "Duruma bağlı olarak bu işlemin haftalar sürmesi ihtimali de mevcut." dedi.

Berdowski, geminin baş ve kıç kısmının kanalın iki kenarına yaslanmış durumda olduğunu söylerken "Gemi sanki devasa bir balina gibi karaya oturmuş durumda. Sahildeki kısımlara muazzam bir yük biniyor. Gemideki konteynerleri, yakıtı ve suyu tahliye edip sahile binen yükü azaltmamız gerekebilir." açıklamasında bulundu.


Kanalın tıkanmasının ardından Akdeniz ve Süveyş Körfezi ve Hint Okyanusu'nda yüzlerce gemi demir atarken, bağlantılı limanlarda da binlerce tır kuyruğu oluştu.