Sular çekilince Hastek Kalesi gün yüzüne çıktı

Elazığ'da Keban Baraj Gölü altında kalan ve suların çekilmesiyle üç katlı olduğu bilinen Hastek Kalesi'nde iki kat gün yüzüne çıktı.

Keban Barajı yapıldıktan sonra sular altında kalan Elazığ'ın Ağın ilçesine bağlı Yenipayam köyü sınırları içinde bulunan Hastek Kalesi'nin bazı araştırmacılara göre milattan sonra 1. yüzyılda Roma İmparatorluğu'nun doğu sınırındaki bir karakol, bazı kaynaklara göre ise 1018'de yöre halkı tarafından saldırılardan korunmak amacıyla kullanılan 3 katlı bir sığınak olduğu dile getiriliyor.
 

125

Kalenin büyük bir bölümü uzun zamandır Keban Baraj Gölü suları altında kalmıştı. Ancak yağışların az olması ile birlikte kalenin ilk kısmından sonra ikinci kısmının da büyük bir bölümü gün yüzüne çıktı.
 

225

Sadece su üzerinden kayık ve teknelerle ulaşılabilen kale, Keban Baraj Gölü'ne dik inen kayalıkların alttan itibaren kat kat oyulmasıyla yapılmış ve birbirine geçitlerle bağlantılı 3 kattan oluşuyor.
 

325

Her katta geniş kullanımlı bir salonu ve bir depoyu andıran odalar ile bunları birbirine bağlayan dar galeriler, yer yer havalandırma, ışık alma ya da düşmana karşı savunma yeri olarak kullanılan delikler dikkat çekiyor.
 

425