» » STAR »

Joker Üniversitesi 'mezunlarını' yaktı

Sahte belgeyle gerçek adayların yerine sınava giren çete lideri hakkında 396 yıl hapis cezası istendi. Jokerlerin sınav kazandırdığı 150 üniversite öğrencisi ile 28 devlet memuru hakkında inceleme başlatıldı.

Joker Üniversitesi 'mezunlarını' yaktı

İzmir'de, geçtiğimiz yıl Mehmet Kenan Ö. liderliğinde, öğretim üyeleri, memurlar ve jokerlik yapan üniversite öğrencilerinin de aralarında bulunduğu sınav çetesine yönelik düzenlenen operasyonla ilgili iddianame tamamlandı. Cumhuriyet Savcısı Ender Karadeniz tarafından hazırlanan ve 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, suç örgütünün, ÖSYM tarafından yapılan KPSS, KPDS, DGS, ALES, ÜDS, YGS, LYS, ÖSS, STS gibi sınavlara sahte belge düzenleyerek, gerçek adaylar yerine para karşılığı 'joker' olarak adlandırılan kişileri soktuğu ve bu faaliyeti yıllardır sürdürdüğü anlatıldı.

155 farklı sınava girmişler

ÖSYM ile işbirliği yapan İzmir Emniyeti ve savcılığın, halen 10 binlerce adayın başvuru kağıtlarına yönelik incelemesinin sürdüğü öğrenilirken terör örgütü ile bağlantıları tespit edilen sınav şebekesinin 150 öğrenciyi bu yolla üniversitelere, 28 kişinin de bu şekilde devlet memurluğuna yerleştiği tespit edildi. Sınav çetesi tarafından kamu kurumlarına yerleştirilen bu kişilerin çoğunluğunun öğretmen olduğu, İstanbul, Diyarbakır ve bazı doğu illerinde görev yaptıkları öğrenildi. Örgüt lideri Mehmet Kenan Ö'nün 1999 yılından bu yana faaliyette olduğu, 155 farklı sınava girdiği iddiasıyla hakkında 396 yıl 5 ay hapis cezası istendi. 21'i tutuklu diğer 59 sanık hakkında ise her bir eylemleri için 1 yıl ile 9.5 yıl arasında değişen cezalar talep edildi. Sanıklarda ele geçirilen ve ÖSYM tarafından incelenen belgelerin sahte olduğunun belirlendiği de iddianamede yer aldı.

ÖSS ve KPSS sınavlarında iki kez jokerlik yaptıktan sonra pişman olan Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencisi gizliği tanığın ihbarıyla çökertilen çetenin, sınav başına 2-5 bin ilra arasında para aldığı ortaya çıktı. İddianamede çete lideri Mehmet Kenan Ö'nün 3 milyon lira haksız kazanç elde ettiği anlatıldı.

Haberin Alındığı Kaynak URL»haber.stargazete.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında STAR internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.