» » STAR »

2014 Emekli Maaşları ne kadar olacak?

2014 Emekli Maaşları ne kadar olacak? haberi için tıklayınız, 2014 memur maaşı ne kadar olacak? 2014 ocak ayı zam oranları belli oldu. İşte detaylar...

2014 Emekli Maaşları ne kadar olacak?

2014 yılı için geçerli olan zam oranları belli oldu. Özel sektör firmaları 2014'te çalışanlarının maaşına ortalama yüzde 9 zam yapacak...

Hükümetle sendikalar arasında süren asgari ücret pazarlığı görüşmelerinde üçüncü tur tamamlandı. Asgari ücretin gelecek yılın Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3 artırılması öngörülürken, Asgari Ücret Tespit Komisyonu dördüncü ve son toplantısını 26 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleştirecek. Komisyonun perşembe günkü toplantıda nihai kararını vermesi beklenirken özel sektör de çalışanlarına ortalama yüzde 9 zam yapacak.

Secretcv.com tarafından firma yetkilileri ve adayların görüşünü alınarak yapılan ankete göre zam oranlarının en yüksek olacağı sektör kuyumculuk (yüzde 25), en düşük olacağı sektör ise gayrimenkul (yüzde 3.3). Adayların yüzde 33'ü ise gelecek yıl zam alamayacaklarını düşünüyor. Ortalama rakamlara bakıldığında, kuyumculuğun ardından en yüksek oranda zam alması öngörülen sektörler sırasıyla yüzde 20 ile dış ticaret, yüzde 15 ile dayanıklı tüketim malları, denetim, e-ticaret, madencilik ve restorancılık.

Gayrimenkulün ardından en düşük zammı alacak sektörler ise yüzde 5 ile otelcilik, yüzde 5,2 ile danışmanlık ve yüzde 5,3 ile sağlık olacak. Firma yetkililerinin aksine, iş arayan adaylar ise zam konusunda umutsuz. "Yeni yılda firmanızdan yüzde kaç zam bekliyorsunuz" sorusuna, ankete katılan 18 bin 300 adayın yüzde 33,23'ü "Zam yapılacağını düşünmüyorum" cevabını verdi. Yüzde 5'in altında zam bekleyen adayların oranı yüzde 19, yüzde ile yüzde 10 arasında zam yapılacağını düşünen adayların oranı ise yüzde 26,82.

Çalışan hem zam hem de prim bekliyor

Sadece Türkiye'deki değil dünyadaki çalışanların yarısı da zam beklentisi içerisinde. Araştırma şirketi Randstad'ın 32 ülkeyi kapsayan "Global İş Dünyası Eğilimleri Raporu"na göre çalışanlar 2014 yılında kendi ülkelerindeki ekonomik durumun iyileşeceğini ve maaşlarının artacağını düşünüyorlar. Türkiye'nin de içinde yer aldığı araştırmanın sonuçlarına göre yeni yılda çalışanların yüzde 58'i ücret artışı, yüzde 48'i ise yıl genelinde bir seferlik ikramiye almayı bekliyor. Türkiye'de maaşlarına zam alacaklarını düşünenlerin sayısı ise yüzde 78.

Bu haberimizde emeklilere 2014 ocak ayın da ne kadar zamn geleceğini belirteceğiz. Ocak ayında maaşları 140 lira artacak olan memur emeklilerine, ayrıca enflasyon farkı da verilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Toplu sözleşmeye göre; 2014 yılının Ocak ayında memurların taban aylıklarında 175 lira artış olacak. Memurların ücretleri net 123 lira artacak. Taban aylıktaki bu artış, 1.9 milyon memur emeklisinin maaşlarına da yansıyacak. 2014'te memur emeklilerinin maaşlarında net 140 lira artış gerçekleşecek.

Buna ilave olarak, Ekim ayı enflasyon oranının açıklanması ile birlikte memur ve memur emeklilerine Ocak'ta enflasyon farkı verilmesi gündeme geldi. Memur ve memur emeklilerine, 2013 yılının ikinci 6 aylık kısmı için yüzde 3 zam verilmişti. Takvim'in haberine göre 2013 yılının ikinci 6 aylık kısmında enflasyon oranının yüzde 3'ü geçmesi durumunda memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı verilecek.

2013 yılının ikinci yarısındaki 4 aylık enflasyon oranı şimdiden yüzde 2.78 olarak belirlendi. Kasım ve Aralık aylarının enflasyon oranları toplamı yüzde 0.22 puanı geçerse, memur ve memur emeklilerine enflasyon zammı verilecek. Kış aylarında enflasyon oranlarının biraz yükselebileceği göz önünde bulundurulursa, enflasyon farkı kesin gibi görünüyor...

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten Memura 2014 yılı alınacak maaşlarla ilgili açıklama geldi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2014 yılında; Ocak ayından geçerli olmak üzere kamu görevlilerinin tamamının maaş ve ücretlerinde brüt 175 TL seyyanen artış yapılacağını, 2013 yılı ikinci yarı TÜFE oranının yüzde 3′ü aşması halinde tüm kamu görevlilerine 2014 yılı Ocak ayından geçerli olmak üzere ayrıca enflasyon zammı verileceğini belirtti.

Maliye Bakanı Şimşek, 2013 yılı ikinci yarı TÜFE oranının yüzde 3′ü aşması halinde tüm kamu görevlilerine 2014 yılı Ocak ayından geçerli olmak üzere ayrıca enflasyon zammı verileceğini açıkladı.

Bakan Şimşek, hizmet kolları bazında kamu görevlilerine birçok mali ve sosyal hak öngörüldüğünü ve halen kamu görevlilerine ödenmekte olan bazı ödemelerde artışlar da sağlandığını söyledi.

Haberin Alındığı Kaynak URL»haber.stargazete.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında STAR internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.