» » F5HABER »

Galatasaray'a milyonlarca euroluk ceza

Galatasaray'a 6 milyon euro para cezası verdiğini açıklayan UEFA, anlaşmaya uymaması halinde sarı-kırmızılıların ek olarak 9 milyon euro para cezasıyla karşı karşıya kalacağını duyurdu.

Galatasaray'a milyonlarca euroluk ceza

UEFA tarafından yapılan açıklamada Galatasaray'a 15 milyon Avro tutarında para cezası kesildiği açıklandı. Bu cezanın 6 milyon Avro'luk kısmı için Galatasaray'ın UEFA Katılım gelirlerine tedbir konuldu ve bu tutar sarı kırmızılı ekip tarafından 2017/18, 2018/19 ve 2019/20 sezonlarında 3 eşit taksit halinde UEFA gelirlerinden kesilecek. 9 milyon Avro ise Galatasaray'ın, anlaşmanın getirdiği mali yükümlülüklere uymaması halinde ödenecek.

ZARAR SINIRLAMASI GETİRİLDİ
Anlaşma kapsamında Galatasaray'ın, 2017/18 sezonu için azami 50 Milyon Avro ve yapılandırma sezonlarını içeren 2018/19 sezonu için azami 20 Milyon Avro, 2019/20 sezonu için azami 10 Milyon Avro hesap açığı vermeyi taahhüt ettiği açıklandı.

KADRO SINIRLAMASI
UEFA'nın açıklamasında, Galatasaray'ın 2017-2018 sezonunda Şampiyonlar Ligi oyuncu kadrosunda 25 yerine sadece 21 isme yer verebileceği belirtildi. Bu rakam, finansal şartların yerine getirilmesi halinde, her yıl +1 olarak revize edilecek.

TRANSFER KISITLAMASI
UEFA tarafından yapılan açıklamasının son maddesi uyarınca Galatasaray; bu anlaşma süresince, UEFA A Listesine dahil edilebilecek yeni oyuncu transferlerinde belirli bir sınırlandırmayı kabul etti. Bu sınırlama, sezon bazında net transfer gelirlerinin (transfer gelirleri-transfer harcamaları) pozitif olması şartını içermektedir. Bu sınırlama, önümüzdeki sezonlarda bu anlaşmada yer alan operasyonel ve mali kriterlere uyum gösterilmesi durumunda 2021/22 sezonunda kaldırılacaktır. Halihazırda Galatasaray'ın UEFA 2017/18 A listesinde yer alan oyuncular ile, sözleşmesi bitmiş ve serbest oyuncular ile imzalanacak sözleşmeler bu sınırlama kapsamında değerlendirilmeyeceği belirtildi.