için kaldı

"Futbolda şike kumpası" davasının yeniden görülmesine başlandı

FETÖ’nün "futbolda şike" soruşturmasında kumpas kurdukları gerekçesiyle 88 sanığın yargılandığı davanın, istinafın usulden bozma kararının ardından yeniden görülmesine başlandı.

F5HABER F5HABER
"Futbolda şike kumpası" davasının yeniden görülmesine başlandı

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya başka suçtan tutuklu bazı sanıklar Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Müdahil Fenerbahçe Kulübü ve Aziz Yıldırım ile sanıkların avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Savunma yapan sanıklar beraat talebinde bulunurken, müdahil avukatları sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, bozma kararına uyulmasına hükmederek, sanık savunmalarına devam edilmek üzere duruşmayı 22 Haziran'a erteledi.

Davanın geçmişi
FETÖ'nün "futbolda şike" soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle yürütülen soruşturma sonucunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca iddianame hazırlandı.
İddianamede, "bir numaralı" sanık Fetullah Gülen'in 35 yıldan 85 yıla kadar, kapatılan Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı'nın 35 yıldan 78 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca hakkında 35 yıldan 80 yıla kadar hapis cezası öngörülen iddianamede, eski milletvekili İlhan İşbilen ve iş adamı Muammer İhsan Kalkavan'ın 35 yıldan 85 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

İddianamede, dönemin İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mutlu Ekizoğlu, İstanbul Organize Suçlar ile Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç, kapatılan Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, Prof. Dr. Suat Yıldırım, avukat Orhan Erdemli, eski emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer ve avukat Cemalettin Mutlu ile diğer 95 sanık hakkında da çeşitli sürelerle hapis cezaları talep ediliyor.

SONRAKİ HABER