TBMM yemin törenine hazır

- Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'nda yarın yemin ederek, görevine başlayacak

F5HABER F5HABER

 TBMM (AA) -  Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'nda yarın yemin ederek, görevine başlayacak. 

TBMM Genel Kurulu, yarın saat 14.00'te TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında olağanüstü toplanacak.

Yoklamayla açılacak Meclis'te, toplantı yeter sayısının bulunmasıyla birlikte Başkanlığın Genel Kurul'a sunuşları okunacak. Olağanüstü toplantı çağrısı yazısı okunarak, Genel Kurul'un bilgisine sunulacak.

TBMM Başkanı Çiçek, daha sonra gündem hakkında bilgi verecek ve Erdoğan'ı salona davet edecek. Erdoğan, Genel Kurul Salonu'nda bulunan milletvekilleri ve konuklar tarafından ayakta karşılanacak. 

Çiçek, kürsüden Erdoğan'a, 12. Cumhurbaşkanı adına düzenlenen tutanağı verecek.

Erdoğan, Meclis'e gelişinde en yaşlı Başkanvekili sıfatıyla kendisini karşılayan TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı eşliğinde kürsüye gelecek. Erdoğan, buradan Anayasa'nın 103. maddesinde yer alan "Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine andiçerim" şeklindeki yemini edecek.

Yeminin ardından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstiklal Marşı'nı seslendirecek.

-Devlet başkanları ve büyükelçiler olmayacak

Genel Kurul Salonu'ndaki yemin töreninde devlet başkanları ve büyükelçiler yer almayacak. Konuklar, Köşk'teki resepsiyonda bulunacak. 

Erdoğan'ın ailesi ise yemini, Genel Kurul Salonu'nda Cumhurbaşkanı için ayrılan locadan izleyecek.

Erdoğan, Meclis'e gelişinde Muhafız Alayı Tören Taburu tarafından karşılanacak ve uğurlanacak. Erdoğan'a gelişinde TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı ve TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu eşlik edecek.

Ayrıca, yemin töreni öncesinde herhangi bir aksilik yaşanmaması için Genel Kurul Salonu'nda prova da yapıldı. 

-Ses sistemi değişti

Yemin töreni için Genel Kurul Salonu'ndaki hazırlıklar da tamamlandı. Salonun genel temizliği yapıldı, tavanında yer alan ses sistemi değiştirildi.

TBMM Ana Binası'nın dış cephe taş kaplamaları da özel bir yöntemle temizlendi.

Ayrıca, TBMM'nin 800 araç kapasiteli kapalı otoparkı da aynı gün hizmete girecek, davetlilerin araçları buraya yönlendirilecek.

-Kapalı fors, yeminden sonra açılacak

Erdoğan, yeminin ardından önce Anıtkabir ve daha sonra Çankaya Köşkü'ne gidecek.

Cumhurbaşkanlığından gelen forsu kapalı makam aracının forsu açılacak ve Erdoğan, seremoninin ikinci ayağı olan Anıtkabir ziyaretine geçerek, mozoleye çelenk koyacak.

Cumhurbaşkanlığı Yaveri de Erdoğan'a yemin etmesinin ardından programlarına eşlik edecek.

-A Tipi tören

Anıtkabir ziyaretinden sonra Erdoğan, saat 16.30'da düzenlenecek devir teslim törenine katılmak üzere eşi Emine Erdoğan ile Çankaya Köşkü'ne gidecek.

Devir teslim töreninde Erdoğan için A Tipi devlet töreni uygulaması yapılacak. Bu kapsamda Erdoğan çifti giriş kapsında atlı birlik tarafından karşılanacak. Karşılamada Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen de bulunacak. 

Erdoğan, atlı birliğin eşliğinde tören alanında kendisini bekleyen Sancak ve Onur Kıtası'nı selamlayacak, daha sonra Büyük Şeref Kapısı'nda Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül tarafından karşılanacak.

Cumhurbaşkanlığı makamında Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı Gül baş başa görüşme yaparken, eşleri de diğer bir odada bulunacak.

-Gül ve Erdoğan çifti davetlilerle buluşacak 

Erdoğan ve Gül, görüşmenin ardından Çankaya Köşkü Büyük Resepsiyon Salonu'nda düzenlenecek devir teslim töreninde kendilerini bekleyen davetlilerin karşısına çıkacak.

İstiklal Marşı ile Gül ve Erdoğan'ın özgeçmişlerinin okunmasının ardından, halef-selef cumhurbaşkanları konuklara hitaben birer konuşma yapacak. 

Törenin ardından düzenlenecek resepsiyona katılmaları beklenen Gül çifti, Köşk'ten sade bir şekilde uğurlanacak. 

Görevini düzenlenen seremonilerin ardından Erdoğan'a devredecek Gül, Çankaya Köşkü'nden Cumhurbaşkanlığı forsu taşımayan makam aracıyla ayrılacak. 

Gül çiftinin Çankaya Köşkü'nden ayrılmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Büyük Resepsiyon Salonu'nda kendilerini tebrik etmek için bekleyen davetlilerin yanına dönecek ve kutlamaları kabul edecek. 

SONRAKİ HABER