Kılıçdaroğlu: Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’ne grup kurması için destek veririz

CHP, 2018’de İYİ Parti’nin de erken seçime girebilmesi için 15 milletvekili transfer etti ve Meral Akşener’in Meclis’te grup kurmasını sağladı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, baskın seçim olması durumunda aynı durumun Gelecek ve DEVA partileri için de geçerli olabileceğini belirtti.

Takip et

Yeniçağ gazetesinden Orhan Uğuroğlu, bugünkü köşe yazısında erken seçim iddialarını yazdı. Kılıçdaroğlu’nun ifadelerine de yer veren Uğuroğlu’nun yazısının bir kısmı şöyle:

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na sordum:

- Baskın erken Seçimde İYİ Partiye yaptığınız gibi Gelecek ve Dev Partilerine de grup kurma desteği verir misiniz?

Erdoğan'a üzecek birinci gelişme Kılıçdaroğlu'nun şu taahhüdüdür:

"Demokrasi için elbette veririz. Seçim barajının kaldırılmasını bu yüzden istiyoruz. Meclis'te her parti temsil edilmeli…"

Erdoğan'a üzecek ikinci gelişme ise Gelecek ve DEVA partilerinin millet ittifakına katılması olacaktır…

24 Haziran’da ne olmuştu?

24 Haziran'dan önce İYİ Parti'nin seçime sokulmayacağı iddia edilmişti. Bunun üzerine CHP'den 15 milletvekili istifa ederek İYİ Parti'ye geçmiş ve partinin Meclis'te grup kurmasını sağlamıştı. Partide grubu olduğu için seçimlere girebilen İYİ Parti'ye yapılan bu transfer, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AK Parti tarafından sıkça eleştirilmişti. Seçimlerden sonra ise vekiller, kendi partilerine geri döndü. 

SONRAKİ HABER