» » F5HABER »

Alçı: Soylu derbi öncesi Ali Koç'u aramış

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu geçtiğimiz günlerde maçlara gitmemesi için kulüplere telefon açan bir hükümet yetkilisinin olduğunu açıklamıştı. Habertürk yazarı Nagehan Alçı, bu ismin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olduğunu yazdı.

Alçı: Soylu derbi öncesi Ali Koç'u aramış

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, edindiği bilgileri bugün köşesinden okuyucularıyla paylaştı. Alçı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, Fenerbahçe-Galatasaray maçı öncesi Ali Koç'u aradığını, İmamoğlu'nun maça gelmesinin yaratabileceği riskleri hatırlatttığını ardından Koç'a, ‘Kendisini bu riskler konusunda uyarın bence' dediğini aktardı.

İşte Nagehan Alçı'nın "Bütün detaylarıyla maçlar öncesi tehdit telefonları iddiası" başlığıyla yayımlanan yazısı

İşte size İmamoğlu'nun tehdit iddiası ile ilgili adım adım yaşananlar…

CUMA AKŞAMI BAŞLAYAN SİLSİLE

Bilindiği gibi Beşiktaş-Başakşehir maçının öncesinde cuma akşamı sosyal medyada, özellikle de bir semtimizde ciddi bir hareketlilik yaşandı. Son derece nahoş ve sosyal kutuplaşmayı azdıracak küfürlü-hakaretli görüntüler ortaya çıktı.

Hem bu görüntüler hem de polis istihbarat birimlerinin geçtiğimiz haftasonuna dair raporları sebebiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Fenerbahçe-Galatasaray maçı öncesi Ali Koç'u aramış.

İçişleri Bakanı olarak, kamu güvenliğinin yanısıra spor güvenliğinden de sorumlu olduğunu ifade ederek İmamoğlu'nun maça gelmesinin yaratabileceği riskleri hatırlatmış.

Ardından da Koç'a, ‘Kendisini bu riskler konusunda uyarın bence' diye eklemiş.

ALİ KOÇ, CAN BARTU'NUN CENAZESİNDE İMAMOĞLU'NA NE DEDİ?

Çok farklı kaynaklardan teyit ettirdiğim diğer bir bilgi, Ali Koç'un Bakan Soylu'ya ‘Ben Sayın İmamoğlu'nu bir gün önce Can Bartu'nun cenazesinde bu yönde uyardım ancak yine de maça geleceğini söyledi. İzin verirseniz bir de sizin aradığınızı ifade edeyim. Böylesi daha etkili olur' dediği yönünde.

Bunun üzerine Soylu, Koç'a ‘Elbette iletebilirsiniz' yanıtını vermiş ve Ali Koç, Ekrem İmamoğlu'nu arayarak bu görüşmeyi aktarmış.

Ekrem İmamoğlu'nun Ali Koç'a yanıtı ‘Eğer bu tip kaygıları varsa Bakan Bey bizzat beni arasın Sayın Başkan' olmuş.

BEŞİKTAŞ: BİZE ASLA HİÇBİR TELEFON GELMEDİ

Beşiktaş cephesine gelince…

BJK yetkililerinin bana ulaşarak anlattıkları şu: Maçın öncesinde hiçbir şekilde Süleyman Soylu, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'ı aramamış ve Ali Koç'a ifade ettiği türden bir uyarı yapmamış.

Yani İmamoğlu'nun Beşiktaş-Başakşehir maçına gelmemesini en ufak ima eden bir temas olmamış.

Maçın ertesi günü, yani pazar sabahı Süleyman Soylu, Fikret Orman'ı arayıp, siyasetin stadyumlara girmesinden duyduğu üzüntüyü ve kaygıyı dile getirmiş.

Bunun devamında olası risklere dikkat çekmiş. Ancak Beşiktaş yönetimine göre bu konuşma son derece nazik ve samimi bir havada gerçekleşmiş.

‘Asla bir tehdit söz konusu değil. Zaten telefon maçtan sonra geldi. Maçın ertesi günü neyin tehdidi olabilir?' diye konuşuyor Beşiktaş yöneticileri.

Sonuç olarak yaşananlar bundan ibaret. Elbette yorumunu herkes kendine göre yapabilir."