Sıcak hava yerini sağanak yağmura bıraktı; Meteoroloji'den 23 ile turuncu ve sarı kodlu uyarı

Sıcaklıklar yerini serin hava ve sağanak yağmura bıraktı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 23 ile sarı kodlu uyarı yaparken ani sel, su baskını, yıldırım ve kuvvetli rüzgara da dikkat çekti. İşte detaylar...

Sıcak hava yerini sağanak yağmura bıraktı; Meteoroloji'den 23 ile turuncu ve sarı kodlu uyarı - Sayfa 1

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemizin kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara'nın kuzey ve doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van'ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Sıcak hava yerini sağanak yağmura bıraktı; Meteoroloji'den 23 ile turuncu ve sarı kodlu uyarı - Sayfa 2

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 il için sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce'ye turuncu kod geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce sarı uyarı verildi.

Sıcak hava yerini sağanak yağmura bıraktı; Meteoroloji'den 23 ile turuncu ve sarı kodlu uyarı - Sayfa 3

SEL VE SU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş'ın batısı ile zamanla Doğu Karadeniz kıyıları ile Ordu çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Sıcak hava yerini sağanak yağmura bıraktı; Meteoroloji'den 23 ile turuncu ve sarı kodlu uyarı - Sayfa 4

Hava sıcaklıklarının; yağış alan yerlerde biraz azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı, genellikle mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Doğu kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Anadolu'nun doğusunda güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor.