Sağlıklı bilinen 8 gıdanın arkasındaki büyük tehlike!

Sağlıklı bilinen 8 gıdanın arkasındaki büyük tehlike! 1.resim

Gıda Teknikeri ve Diyetisyen Yunus Kapar, Türkiye'de piyasalara giren yerli sandığımız yabancı besinleri ve GDO'lu 8 besini inceledi.Sağlık açısından faydalı olduğu düşünülen birçok besinin perde arkasında yatan tehlikeleri Diyetisyen Yunus Kapar, şöyle özetledi: “Bildiğiniz üzere gıda endüstrisi gittikçe büyüyen ve gelişen bir sektör ve gittikçe daha az maliyet ile daha çok üretim yapabilmek adına çoğu zaman maliyeti kısıp daha az sağlıklı ürünler üretebiliyorlar. Dev fabrikalar kuruluyor ve devasa boyutlarda ham madde işlenip piyasaya sürülüyor. Gıda endüstrisi ve yaşam standartları geliştikçe sağlığımız tehlikeye girebiliyor.

1 15
Sağlıklı bilinen 8 gıdanın arkasındaki büyük tehlike! 2.resim

Eskiden gıdalara hem ekonomik anlamda hem de lojistik olarak. Bunun bilincine varanlar “kazanç kesimi” iki noktada kendilerini geliştirdi ve sağlıklı beslenmedeki kriterlere gözlerini yumdu diyebiliriz. 60'lı, 70'li yıllarda çocukluğunu yaşamış bireylere sorduğunuzda herkes yabancı marka içeceklere ulaşamazken öte yandan 80'li ve 90'lı yıllardaki çocukluk hatırlarında ise biraz daha gelişmiş bir gıda yelpazesi ile karşılaşabilirsiniz Ancak yine de 2016'da ki kadar hızlı ve kolay ulaşılabilen ürünler yok. Mesela; manavlarda öyle kolay kolay mantar, kivi, ananas ve muz gibi ürünlere ulaşamazdınız. Şimdi ise mangosundan avakadosuna, esmer pirincinden soya fasulyesine, kajusundan Amerikan bademine ve kinoasından chia tohumuna kadar her şeye ulaşıyoruz. Ulaşıyoruz ulaşmasına da acaba bu ürünlerin genetiği ile oynamış olabilirler mi? Ya da bu ürünler denildiği gibi gerçekten sağlığımız için efsane derecede sağlıklılar mı?

2 15
Sağlıklı bilinen 8 gıdanın arkasındaki büyük tehlike! 3.resim

GDO'lu ürün ekim alanı 20 yılda 71 kat arttı
1996 yılında dünya ticaretine hızlı bir şekilde giren “Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar” kendisi ile birlikte birçok tartışmaları da birlikte getirdi. Genetiği değiştirilmiş ürün endüstrisi artarak yaygınlaştı. Dünyada GDO'lu ürünlerin ekim alanı 1996'da 1,7 milyon hektar iken 2000 yılında 44,2 milyon hektara çıkmıştır. 23 ülkede yapılan bir araştırmada ise 2007 yılındaki ekim alanı, toplam 143 milyon hektar olduğu belirtilmiştir.Marketlerimizde, pazarlarımızda dolayısıyla mutfağımızda bulunan besinler hakkında tüketicilerin eksik bildikleri konulara ışık tutalım dedik.

3 15
Sağlıklı bilinen 8 gıdanın arkasındaki büyük tehlike! 4.resim

Bademin standart boyutu olmaz
Sizden badem almaya gittiğinizde satıcıya “Bana yerli badem verebilir misiniz?” diye sormanızı rica ediyorum. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanların alacakları cevap şudur: “Yok ki”.Evet, aynen öyle. Yerli badem üretimimiz tüketimimize göre neredeyse yok denecek kadar az. Zaten üretilende daha tazeyken neredeyse çağla olarak tuza bandırılıp tüketiliyor.

4 15