Restoran ve kafelere kredi desteği pazartesi başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı işletme belgeli bin 431 restoran ve kafe için Ziraat Bankası ile kredi anlaşması yaptı. Restoran ve kafeler için 20 milyon TL'ye kadar 26 ay vadeli 6 ay geri ödemesiz kredi imkanı sağlandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy "Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan işletme belgeli restoranlar ve kafeler için Ziraat Bankası'yla bir kredi çalışması yaptık. Pazartesi gününden itibaren hayata geçiriyoruz. 1 milyondan 20 milyona kadar 36 ay vadeli, yüzde 7.5 faizle 6 aya kadar ödemesiz bir krediyi hayata geçiriyoruz" dedi. Cirosu 3 milyon TL'ye kadar olan restoranlar ve kafeler 1 milyon TL'ye, 3-25 milyon arası ciroya sahip olanlar 5 milyon TL'ye, 25-125 milyon arası cirosu olanlar 12 milyon 500 bin TL'ye, 125 milyon ve üzerinde ciroya sahip olanlar 20 milyon TL'ye kadar kredi kullanabilecek
 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: "Kültür ve Turizm Bakanlığından işletme belgeli restoranlar ve kafeler için Ziraat Bankası'yla bir kredi çalışması yaptık. Pazartesi gününden itibaren hayata geçiriyoruz. 1 milyondan 20 milyona kadar 36 ay vadeli, yüzde 7,5 faizle 6 aya kadar ödemesiz bir krediyi hayata geçiriyoruz" açıklamasında bulundu.

 

Ziraat Bankası da Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli olarak faaliyet gösteren restoran ve kafeterya İşletmeleri için Hazine Destekli Kefalet Sistemi çerçevesinde KGF teminatlı bir “Destek Kredisi” ürünü hayata geçirdiğini duyurdu.

 

 

Bankadan yapılan açıklamada ''Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen belgeye sahip olan ve Bankamız üye işyeri statüsündeki işletmeler; Ana faaliyet konusu ile direkt ilişkilendirilebilecek harcamalarının karşılanmasını amaçlayan 6 aya kadar ödemesiz, toplam azami 36 aya kadar vadeli, yıllık %7,5 faiz oranlı krediden cirolarına bağlı olarak değişen tutarlarda faydalanabilecektir. Ziraat Bankası bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da ülkemiz ekonomisinin güçlendirilmesine katkı sağlamaya ve firmalarımızın yanında olmaya devam edecektir.'' denildi.