Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Koronavirüs'te ibadet için 8 kural sıraladı

29 Mayıs’tan itibaren cami avlularında namaz kılınmasına izin verilecek olmasıyla birlikte, korona virüse karşı camilerde alınması gereken ilave tedbirler de gündeme geldi. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, korona virüse karşı camilerde dikkat edilmesi gereken 8 kuralı sıraladı.

29 Mayıs Cuma günü, camilerde ara verilen cemaatle namaza yeniden başlanacak. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bu konuda vatandaşları uyardı. "Kişiler, sadece elinin yüzünün geleceği yer için bir bez parçası kullanabilir ya da kendi seccadesini getirebilir ama bunların namazdan sonra 60 derecede yıkanması ya da atılması gerekiyor" diyen Prof. Ceyhan, "Camiye girenlerin ateşi ölçülmeli, öksürük ve hapşırık gibi belirtilere dikkat edilmeli. Sosyal mesafeye her an dikkat edilmeli" dedi.

Hürriyet'te yer alan habere göre Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, şunları kaydetti:

"Camilerde klima kullanılmaması, doğal yolla havalandırılması uygun olur. Klima olacaksa kişiler arasındaki mesafenin en az 2 metreye çıkarılması gerekir.

Konuşmayla virüsün bulaş imkanı artacağından herkeste maske olmalı. Duaların yüksek sesle değil, içten okunması lazım. Konuşmak, virüsün bulaş imkanını 10 kat artırıyor. Öksürük ve hapşırmak 1000 kat artırıyor. Konuşmanın tonu da önemli. Yüksek sesle konuşunca bulaş imkanı daha da artıyor. Dua ve tekbirlerin mümkün olduğunca sessiz hatta hiç konuşmadan, nefes alıp vererek içten yapılması öneriyorum...

İmamların da hastalığı bulaştırma riski var. Cemaatle araya mesafe bırakılması lazım.