Pfizer, koronavirüs aşısı için tarih verdi

ABD'li ilaç firması Pfizer, son aşamaya gelen koronavirüs aşısı ile ilgili beklenen açıklamayı yaptı. Şirketin CEO'su Bourla, ABD basınına verdiği mülakatta ekim ayı sonuna kadar aşının etkili olup olmadığının tespit edileceğini söyledi. Bourla, beklenen sonuçlar alınırsa yıl sonundan önce aşının piyasaya sürülebileceğini belirtti.

Pfizer CEO'su Albert Bourla, Amerikan CBS televizyonuna yaptığı açıklamada, son aşamasına gelinen koronavirüs aşısının ''güvenli ve etkili'' olması durumunda yıl sonundan önce piyasaya sürülebileceğini söyledi.

Aşının onayı ve dağıtımı için hazırlıklara başladıklarını belirten Bourla, şirketin aşının etkili olup olmadığını ekim sonuna kadar tespit etme ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etti.

 

Üçüncü ve son aşamasına gelinen aşının 18 ila 85 yaş grubu arasında 30 bin gönüllü üzerinde denenmeye başlandığını ve deneklerin sayısını 44 bine çıkarmayı düşündüklerini belirten Bourla, potansiyel koronavirüs aşısını 16 yaş grubu ile kronik hastalığı bulunanlar üzerinde de deneyeceklerini kaydetti.

Bourla, aşının üretimine de başladıklarını ve başarılı olduğunun kanıtlanması durumunda yüz binlerce doz aşının dağıtıma hazır olacağını söyledi.