Pfizer-BioNTech'in çalışmalarında gönüllü olan Doç. Savaşçı: Belirtiler ortaya çıkınca aşı yapıldığını anladım

Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen aşının Türkiye'de yürütülen Faz 3 çalışmalarında gönüllü olan Doç. Dr. Ümit Savaşçı, "Aşı yerinde ağrı, hafif bir sersemlik, kas ağrısı ve bulantı durumları ortaya çıktı ve aşı yapıldığını anlamış oldum. Çünkü tuzlu su da yapılmış olabiliyor. Bu belirtiler 1-2 gün sürdü" dedi.

Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının Türkiye’deki çalışmalarında gönüllü olan Doç. Dr. Ümit Savaşçı’ya, yaklaşık 1 ay önce ilk doz, 21 gün sonra da ikinci doz uygulandı.

110

Demirören Haber Ajansı'nda (DHA) yer alan habere göre Savaşçı, bilimin öncülüğünü yapmak zorunda olduklarını belirterek "Türk bilim insanları Uğur Hocamız ve Özlem Hocamızın bulduğu aşıyı gönüllü oldum. Birçok formu imzalayarak, saatler süren imza aşaması ve bilgilendirme sonrası aşı uygulandı. Ben her yıl birçok aşı olurum, bütün aşıları hayatımda yaptırdım" dedi.

210

'Hastaları gördükçe aşıyı yaptırmak gerektiğini düşündüm'
Doç. Dr. Savaşçı, aşının ardından hissettiği belirtilere ilişkin olarak şunları söyledi:

310

"Aşı yerinde ağrı, hafif bir sersemlik, kas ağrısı ve bulantı durumları ortaya çıktı ve aşı yapıldığını anlamış oldum. Çünkü tuzlu su da yapılmış olabiliyor, şans eseri bu. Bu belirtiler 1-2 gün sürdü. Koronavirüs hastalığını geçiren hastaları ve bıraktığı hasarları düşündükçe kesinlikle bu aşıyı yaptırmak gerektiğini düşündüm. Bu yan etkiler hiçbir şeydi onların yanında.

410