» » PARA LİMANI »

Kar lastiği zorunluluğu hangi araçlara var?

Kimler 500 TL ceza riski taşıyor? Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'dan araç sahiplerine önemli uyarı...

Kar lastiği zorunluluğu hangi araçlara var?

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, kar lastiği uygulamasının ilk etapta şehirler arası çalışan yolcu ve yük taşımaya yönelik büyük araçları kapsadığını söyledi. Bakan Yıldırım, ileriki yıllarda diğer araçlara da bu uygulamanın yansıtılacağını bildirdi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çankırı'da Ilgaz Dağı Tüneli Temel Atma Töreni'ne katıldı. Yıldırım, törenden sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. Kış lastikleri ile ilgili yeni yönetmeliğin hatırlatılması üzerine Bakan Yıldırım, şunları söyledi: "Kış mevsimine girdik. Dünden bugüne 10 derece birden sıcaklık azaldı. Dolayısıyla kışın yollarda vatandaşlarımızın mağdur olmaması, sürücülerin tedbirli olmaları esas. Her ne kadar Karayollarımız 7 gün 24 saat karla mücadele çalışmaları gerçekleştirecek olsalar dahi tedbirsiz yola çıkan, özellikle ağır vasıtalardan dolayı yollar kolayca kapanabiliyor ve bu mücadele oldukça zor bir şekilde yapılabiliyor. Bunun için bu yıldan itibaren 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış şartlarına uygun kar lastiği mecburiyeti getirdik. Bu süreler kış şartlarına göre değiştirilebilir. Öne alınabilir, sona ertelenebilir."

LASTİK TAKMAMADA ISRARCI OLUNURSA CEZA YAZILACAK

Buna yönelik bir esnekliğin mevcut olduğunu belirten Yıldırım, uygulamanın ilk etapta şehirler arası çalışan yolcu ve yük taşımaya yönelik büyük araçları kapsadığını ifade etti. İleriki yıllarda diğer araçlara bu uygulamanın yansıtılacağını bildirdi. Denetimlerde amacın ceza yazmak değil, vatandaşların tedbirli olup olmadıklarını tespit etmek olduğunu anlatan Yıldırım, "Hem onları sıkıntı yaşamasının önüne geçirmek hem de taşıdıkları yolcunun mağdur olmamasını sağlamak. Bunun için tedbiri olmayan araçlara yola devam izni verilmeyecek. Ama bu konuda ısrarlı olursa ceza da verilecek. Ceza miktarı 500 TL'dir." diye konuştu.

Kaynak : Kar lastiği zorunluluğu hangi araçlara var?

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.paralimani.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında PARA LİMANI internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.