Özel şirketler harekete geçti: Maaşlara '1500 TL' ara zam!

Çalışanlar hükümetin asgari ücret ile ilgili yeni kararını beklerken, bundan bağımsız olarak pek çok firma çalışanlarına zam yapmak için harekete geçti. Kimi firmalar ücretlere seyyanen bin TL ile bin 500 TL arasında artışlar yaptığını açıkladı.

Özel şirketler harekete geçti: Maaşlara '1500 TL' ara zam! - Sayfa 1

Enflasyondaki yüksek oranlı artışın sürmesi, çalışan kesimin alım gücünü önemli miktarda düşmesine neden oldu. Çalışanların gözü bir yandan hükümetin açıklayacağı asgari ücret ile ilgili yeni bir karara çevrilirken, hükümetin kararından bağımsız olarak iş dünyasından ücretlere artış beklentisi de arttı.
 

126
Özel şirketler harekete geçti: Maaşlara '1500 TL' ara zam! - Sayfa 2

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, hükümetin kararı henüz açıklanmazken, çok sayıda firma çalışanlarına zam yapmak için hareket geçti. Açıklanan zam oranları yüzde 15 ile 30 arasında değişiyor. Kimi firmalar da ücretlere seyyanen bin TL ile 1.500 TL arasında artışlar yaptığını açıkladı. 
 

226
Özel şirketler harekete geçti: Maaşlara '1500 TL' ara zam! - Sayfa 3

Bazı firmalar ise Temmuz başında ücret artışı yapmaya hazır olduğunu, olası asgari ücret kararını beklediklerini belirtiyor. Ücret artışlarının yanı sıra, bazı firmalar, yol, yemek ve bayram ikramiyeleri gibi yan ödemelerde de iyileştirmeler yaptıklarını bildirdi. 
 

326
Özel şirketler harekete geçti: Maaşlara '1500 TL' ara zam! - Sayfa 4

Asgari ücret artışı çerçevesinde yapılacak zamlarının vergiden muaf kısmın dışına çıkacağı ve artan miktarın vergilendirmeye tabi olacağına da işaret edilerek, bu çerçevedeki artışların da vergiden muaf tutulması istendi.
 

426