Otomobiller için 500 bin liralık düşüş: ÖTV matrahı kararı sonrası listeler alt üst olabilir

Araba fiyatlarıyla ilgili ÖTV açıklaması geldi. Son aylarda Türkiye'ye gelen elektrikli otomobiller 1 milyon 500 bin ila 1 milyon 600 bin TL arasında bir fiyat etiketiyle piyasaya giriyordu. Bu alt dilimde olan otomobiller için bir miktar fiyat artışı getirebilir. Yüzde 40’lık dilimde yer alan ve yüzde 10’luk ÖTV dilimine gerileyecek modellerde ise 500 bin TL’ye kadar düşüş bekleniyor.

Otomobiller için 500 bin liralık düşüş: ÖTV matrahı kararı sonrası listeler alt üst olabilir - Sayfa 1

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte elektrikli otomobillerde ÖTV düzenlemesi yapıldı. Peki araçlarda ne kadarlık bir fiyat düşüşü bekleniyor? İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel merak edilen soruları cevapladı.
 

128
Otomobiller için 500 bin liralık düşüş: ÖTV matrahı kararı sonrası listeler alt üst olabilir - Sayfa 2

Milliyet'in haberine göre; Son aylarda Türkiye'ye gelen elektrikli otomobiller 1 milyon 500 bin ila 1 milyon 600 bin TL arasında bir fiyat etiketiyle piyasaya giriyordu. Bu alt dilimde olan otomobiller için bir miktar fiyat artışı getirebilir.
 
 

228
Otomobiller için 500 bin liralık düşüş: ÖTV matrahı kararı sonrası listeler alt üst olabilir - Sayfa 3

Yüzde 40’lık dilimde yer alan ve yüzde 10’luk ÖTV dilimine gerileyecek modellerde ise 500 bin TL’ye kadar düşüş bekleniyor.
 

328
Otomobiller için 500 bin liralık düşüş: ÖTV matrahı kararı sonrası listeler alt üst olabilir - Sayfa 4

KAÇ ARAÇ YÜZDE 10 ÖTV DİLİMİNE GİRİYOR? 
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel şu ifadeleri kullandı: "Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile elektrikli otomobillerde ÖTV matrahı “güncellendi.

428