Osman Müftüoğlu uyardı: Koronavirüse erkekler daha çok yakalanıyor

Hürriyet gazetesi başyazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, COVID-19'un erkekleri ve dezavantajlı grupları daha fazla etkilediğini belirterek, "Koronavirüsün erkeklerde daha ağır seyrettiği, daha uzun sürdüğü ve daha çok can kaybına yol açtığı ortak bir kanaat. Ayrıca hastalığın uzamış şekli kabul edilen 'Long COVID-19'a da erkeklerde daha sık rastlandığı anlaşılıyor" dedi.

Hürriyet gazetesi başyazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, erkeklerin yeni tip koronavirüse daha çok yakalandığını ve hastalığın uzamış hali olarak kabul edilen 'Long Covid-19'a da erkeklerde daha sık rastlandığını yazdı. 

Müftüoğlu, "Pandemiden erkekler neden daha çok etkilendi" başlıklı yazısında, "Pandemiden kadınlara oranla erkeklerin daha çok etkilendiği kesin. Sadece saha gözlemleri değil, istatistiksel veriler de bu bilgiyi doğruluyor" ifadelerini kullandı.

"Rakamlara bakılırsa bu hastalığa erkekler daha çok yakalanıyor. Hastalığın erkeklerde daha ağır seyrettiği, daha uzun sürdüğü ve daha çok can kaybına yol açtığı da ortak bir kanaat. Ayrıca hastalığın uzamış şekli kabul edilen 'Long COVID-19'a da erkeklerde daha sık rastlandığı anlaşılıyor. Erkekleri fena halde korkutan bu olumsuz gelişmelerin nedenleri hakkında ise elimizde kesin bir veri yok. Muhtemel bazı faktörlerden söz ediliyor" değerlendirmesini yapan Müftüoğlu, yazısının devamında şu ifadelere yer verdi:

Covid-19’da erkeklerin kadınlara oranla daha yüksek risk taşımalarının farklı nedenleri var. Birincisi, bağışıklık sisteminin kadınlarda erkeklerden daha güçlü olması.