Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor: Kademeli zam planı yolda

Milyonlarca emeklinin maaşlarına yüzde 35-45 arasında kademeli zam yapılacağı belirtiliyor.

Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor: Kademeli zam planı yolda - Sayfa 1

Emeklilere ara zamda çalışmalar hızlandı. Kamu işçisinin yüzde 45'lik maaş artışının ardından emeklilerin beklediği ara zam konusunda, 6 aylık enflasyon verisi, refah payı ve seyyanen zam formülü üzerindeki çalışmaların tamamlamak üzere olduğu belirtildi.
 

Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor: Kademeli zam planı yolda - Sayfa 2

Edinilen bilgilere göre maaş zamlarının temmuz ayına yetiştirilmesi hedefleniyor.
 

Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor: Kademeli zam planı yolda - Sayfa 3

Kamu işçisine yapılan zam referans alınacak
Sözcü'nün haberine göre, memur ve memur emeklisinin yüzde 6 toplu sözleşme zammına ek enflasyon farkı da alacağı biliniyor. Merkez Bankası'nın anketine göre 6 aylık zam oranının SGK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 29.92 sevilerinde olması beklenirken, refah payı hariç memur ve emeklisi zammı ise yüzde 18.63 olarak hesaplanıyor. Ancak burada kamu işçisine yapılan yüzde 45'lik zammın referans alınması bekleniyor.

Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor: Kademeli zam planı yolda - Sayfa 4

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarında kademeli olarak zam planlanıyor. Böylece en düşük emekli aylıklarına yapılan iyileştirmeden yararlanamayan emeklilere yönelik düzeltme yapılmasının planlanıyor. Buna göre, 10-15 bin TL arasındaki emekli aylıklarının yüzde 45, 15-20 bin TL arasındaki aylıklara yüzde 40, bu tutarın üzerindekilere aylıklara da yüzde 35 oranında zam yapılabileceği dile getiriliyor.