'Yüzyılın Anlaşması' olmayabilir

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, Arap dünyasının  kabulü olmaksızın ABD'nin "Yüzyılın Anlaşması" planının uygulanamayacağını söyledi.

Takip et

Berri, milletvekilleriyle gerçekleştirdiği olağan haftalık  toplantısında, "Yüzyılın Anlaşması" planının kabul edilemez ve bu konudaki  tutumlarının değişmez olduğunu belirtti.

"ABD'nin Yüzyılın Anlaşması planının ancak Arap dünyasının kabulüyle  uygulanabileceğini" söyleyen Berri, Filistin'in söz konusu plan karşısında tüm  gruplarıyla birlikte sergilediği birlik ve beraberlik tutumundan övgüyle söz  etti.

Yüzyılın Anlaşması Planı

ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail-Filistin meselesinin çözümü  konusunda öne sürdüğü, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve  Mısır'ın da destek verdiği belirtilen "Yüzyılın Anlaşması" planının, Filistin  devletini kurmak için Sina topraklarının bir bölümünün alınmasını öngördüğü ileri  sürülüyor.

Bir diğer iddiaya göre ise plan; Kudüs'ün tamamının İsrail'e  bırakılması ve Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin büyük  bölümünün varlığını sürdürmesi gibi Filistinlilerin aleyhine maddeler içeriyor.

Lübnan-İsrail sınırındaki durum

Berri, Lübnan ile İsrail arasında uzun süredir gündemde olan kara ve  deniz sınırları meselesine ilişkin ise ülkesinin bu konudaki tutumunun değişmez  ve sabit olduğunu kaydetti.

Meclis Başkanı  Berri, Lübnan topraklarının bir metrekaresinden dahi  vazgeçilemeyeceğini vurguladı.

Lübnan ile İsrail arasında yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz sahası  anlaşmazlığı bulunuyor.

İki ülke de bu bölgenin kıta sahanlığında hak iddia ediyor. İsrail,  Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı beş bloktan üçünün, İsrail kıta  sahanlığı sınır bölgesinde yer aldığını iddia ediyor.

Lübnan'ın Ocak 2017'de petrol ve doğal gaz arama sürecini  başlatmasının ardından İsrail parlamentosu da mart ayında Lübnan'ın arama  yapacağı bazı bölgelerin İsrail kara suları içinde olduğunu iddia eden yasa  tasarısını onaylamıştı.

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında MİLLİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER