Trump'tan Rusya soruşturmasına "cadı avı" benzetmesi

ABD Başkanı Donald Trump, Özel Yetkili Savcı Robert  Mueller'ın yürüttüğü Rusya soruşturmasını "cadı avına" benzeterek, "Bu, ülke için  tamamen haksız ve kötü olduğu gibi hukuka da aykırı." değerlendirmesinde bulundu.

Takip et

Trump, Twitter hesabından, seçim zamanında kendi ekibinden bazı  yetkililerin Rusya ile görüşmeler yaptığı iddiası kapsamında Mueller'in yürüttüğü  soruşturmaya ilişkin yeni açıklamalar yaptı.

Soruşturmayı "cadı avı" olarak nitelendiren Trump, "Robert Mueller'in  kanunsuz cadı avı, bir suç bulmak için devam ediyor. (Hillary) Clinton'ın seçim  kampanyası haricinde Rusya ile hiçbir zaman gizli anlaşma olmadı; bu yüzden 17  öfkeli Demokrat (Senatör) bulabilecekleri her şeye bakıyorlar. Bu, ülke için  tamamen haksız ve kötü olduğu gibi hukuka da aykırı." ifadelerini kullandı.

SORUŞTURMAYA FOX NEWS REFERANSI

Trump, bu ifadelerinin hemen ardından kendi yönetimine yakınlığıyla  bilinen haber kanalı Fox News'e yönelik de "Az önce Fox News'te Maria Bartimo ile  Pazar Sabahı Özel programını izledim. Rusya aldatmacasını ve devlet yolsuzluğunu  anlamak isteyenler için kesinlikle izlenmesi gereken bir program. Bu akşam  Foxİş'te tekrar yayınlanacak. İzlenmeli." mesajını paylaştı.

Rusya'nın siber saldırı yoluyla ABD başkanlık seçimlerine müdahale  ettiği iddiasıyla başlatılan ve Özel Yetkili Savcı Mueller'in sorumluluğunda  sürdürülen soruşturmada, özellikle ABD Başkanı Trump'ın seçim kampanyasında görev  almış bazı kişilerin Ruslarla ilişkileri odak noktası olmuştu.

Soruşturmada şu ana kadar eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı  Michael Flynn, Trump'ın eski kampanya menajeri Paul Manafort ve yardımcısı Rick  Gates ile kampanya dönemindeki dış politika danışmanlarından George Papadopoulos,  savcı Mueller tarafından suçlanmıştı.

Flynn ve Papadopoulos haklarındaki suçlamaları kabul ederken, Manafort  ile Gates suçlamaları reddetmişti ancak daha sonraki süreçte Gates hakkındaki  suçlamaları kabul etmiş, Manafort ise iki suçla ilgili olarak savcı ile iş  birliği yapmaya ikna olmuştu.

ABD'de devam eden Rusya soruşturması kapsamında Özel Yetkili Savcı  Robert Mueller tarafından suçlanan, ardından "para aklamak ve vergi kaçırmak"tan  suçlu bulunan Paul Manafort ev hapsi cezası almıştı. Donald Trump, kendisi veya seçim kampanyası ekibi ile Rusya arasında  herhangi bir gizli iş birliği olabileceği yönündeki tüm iddiaları reddetmişti.

 

 

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında MİLLİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER