Pompeo'dan bir Suriye açıklaması daha

Orta Doğu turu kapsamında Mısır'a gelen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye ile Suriye'den çekilme işleminin uygulama aşamalarını  görüştüklerini söyledi.

MİLLİYET MİLLİYET
Pompeo'dan bir Suriye açıklaması daha

Pompeo ziyaretinin son gününde Mısır devlet televizyonuna mülakat  verdi. Arapça tercümesi yayımlanan mülakatta Pompeo, Türk mevkidaşı Mevlüt  Çavuşoğlu ile geçen perşembe günü telefonda görüştüklerini bildirdi.

Pompeo, Türkiye ile ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'den çekilme  kararının uygulanması konusundaki detaylar üzerinde anlaşacaklarını kaydetti.

Çekilmenin terör örgütleri tehdidinin bertaraf edilmesi ve güvenliğin  sağlanmasıyla eş zamanlı gerçekleşeceğine değinen Pompeo, "Terör örgütlerine  siyasi ve maddi baskılar uyguladık. DEAŞ ile mücadelemize Asya ve Kuzey Afrika'da  devam edeceğiz." dedi.

İran konusuna da değinen Pompeo, Tahran'a daha büyük yaptırımlar  uygulamak için çalıştıklarını aktardı.

Bakan Pompeo, "ABD terörle mücadele konusunda Katar, Birleşik Arap  Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ve hatta Mısır'ı aynı seviyede görüyor.  Hedefimiz sadece Orta Doğu'da değil bütün bölgede terör tehdidini azaltmak."  ifadelerini kullandı.

İSRAİL - FİLİSTİN SORUNU

Ülkesinin Orta Doğu'nun güven ve istikrarına önem verdiğini vurgulayan  Pompeo, İsrail-Filistin sorununun çözümü, Batı Şeria ve Gazze'deki  Filistinlilerin yaşadığı sıkıntıların giderilmesi konularını önemsediklerini  belirtti.

Rus yönetiminin yapmayı planladığı Uluslararası Barış ve Filistin'de  Uzlaşı Konferansı'na ABD'nin katılıp katılmayacağı ile ilgili soruya karşılık  Pompeo, "ABD barış ve istikrara çağrı yapılan her yerde olur." yanıtını verdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov geçen ay yaptığı açıklamada,  Filistin ve İsrailli yetkililer arasında ön şartsız görüşme için ülkesinin  uluslararası bir konferansa ev sahipliği yapabileceğini ifade etmişti.

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında MİLLİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER