NATO'dan Türkiye ve S-400 açıklaması: ABD ile yaşanan anlaşmazlık hepimiz için zor bir durum

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin,  Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alımına ilişkin yaptığı açıklamada, 'Askeri kapasitelerini geliştirmeleri ülkelerin kendi ulusal  kararıdır. NATO için önemli olan farklı sistemlerin müşterek bir şekilde  çalışabilmesidir. Türkiye'nin almaya karar verdiği Rus hava savunma sistemi ve  Türkiye'nin de parçası olduğu F-35 programı üzerinden ABD'yle yaşadığı  anlaşmazlık hepimiz için zor bir durum.' dedi.Ayrıca Stoltenberg, 'Türkiye en fazla

Takip et

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin,  Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alımına ilişkin yaptığı açıklamada,  "Askeri kapasitelerini geliştirme ülkelerin kendi ulusal kararıdır. NATO için  önemli olan farklı sistemlerin müşterek bir şekilde çalışabilmesidir." dedi. 

Stoltenberg, ABD'nin başkenti Washington merkezli düşünce kuruluşu  Heritage Vakfı'nda "21. Yüzyıl'da NATO'nun önemi" başlıklı oturumda konuştu.

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerini almasına ilişkin  kendisine yöneltilen bir soru üzerine Stoltenberg, "Türkiye ve ABD'nin bu konu  hakkındaki anlaşmazlığı çok iyi biliniyor ve bu zor bir durum." değerlendirmesini  yaptı.

Stoltenberg, "Bu konuyu defalarca Ankara ve Washington'la görüştüm ve  umut ediyorum ki bir çözüm yolu bulunabilir. Çünkü Türkiye'nin almaya karar  verdiği Rus hava savunma sistemi ve Türkiye'nin de parçası olduğu F-35 programı  üzerinden ABD'yle yaşadığı anlaşmazlık hepimiz için zor bir durum. ABD ve  Türkiye'nin bu konu hakkındaki sorunları ikili görüşmelerle ele alıyor oluşunu  memnuniyetle karşılıyorum." diye konuştu.

Türkiye'nin coğrafi önemine ve bir NATO müttefiki olduğuna da vurgu  yapan Stoltenberg, "Eğer haritaya bakarsanız, Türkiye'nin ne kadar büyük olduğunu  görürsünüz. Irak ve Suriye'yle komşu ve Türkiye'nin DEAŞ'la mücadeledeki önemini  anlarsınız." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin, Suriyeliler konusunda gösterdiği hassasiyete de işaret  eden NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, şunları söyledi:

"Türkiye mülteciler krizi konusunda da çok önemli bir müttefiktir.  Milyonlarca Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. Ege denizinden düzensiz göç akınını  önlemek için Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki anlaşmanın uygulanması önemli.  Karşılaştırma olmaksızın Türkiye en fazla terör saldırısına maruz kalan  müttefiktir. Evet, S-400 ve F-35 konusunda problem ve zorluk var. Diyaloğu  memnuniyetle karşılıyorum fakat aynı zamanda Türkiye'nin bütün müttefikler için  rolünü de anlamamız önemlidir."

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında MİLLİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi [email protected] adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER