» » MİLLİYET »

MEB Ehliyet Sınav Sonuçları Açıklandı mı (Online Tc Giriş)

MEB Ehliyet sınav sonuçları açıklandı mı? MEB Ehliyet sınav sonuçları açıklanacak mı? İşte MEB Ehliyet sınav sonuçları açıklanacak haberleri sizlerle.MEB sitesinde MEB Ehliyet sınav sonuçlarını takip etmekteyiz.

MEB Ehliyet Sınav Sonuçları Açıklandı mı (Online Tc Giriş)

MEB ehliyet sınav sonuçaları açıklanıyor. MEB resmi sitesinde 9 temmuz yani bugün sonuçlar açıklanıyor. Heyecanla sınav sonuçlarının açıklanması bekleniyor...

EHLİYET SINAV SONUCLARINI  ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Ehliyet Tamam

Ehliyet yenileme ücretinin 101 liradan 15 liraya düşürülmesinin yankıları sürerken, gözler pasaport harçları ile noterlerde ödenen diğer harçlara çevrildi. Son yıllarda ortalama yüzde 10 artış gösteren bu harçlar vatandaşın bütçesi üzerinde önemli bir yük oluşturuyor.
 
Ehliyet yenileme ücretinin gelen tepkiler nedeniyle 101 liradan 15 liraya düşürülmesinin yankıları sürerken, gözler pasaport harçları ile noterlerde ödenen diğer harçlara çevrildi. Ehliyet bedelindeki indirim sonrasında Hürriyet'i arayan veya e-maille ulaşan okurlarımızdan ‘Dünyanın en pahalı pasaport harcını ödüyoruz. Son yıllarda uçak biletleri ucuzladı ama pasaport harçları el yakmaya devam ediyor. Asıl bu harcın inmesini bekliyoruz' talebi geldi.
 
Son yıllarda ortalama yüzde 10 artış gösteren bu harçlardan bazıları şöyle: 
 
*6 aya kadar olan pasaportlara 72 liralık defter bedeliyle birlikte 164 lira, 1 yıllık pasaporta 207 lira, 2 yıl için olan pasaporta 292 lira, 3 yıl için olan pasaporta 385 lira para ödeniyor. 4-10 yıl arası olan pasaportlara da yine defter bedeliyle birlikte 513 lira ödeme yapılıyor. 
 
*Damga vergisi 37 lira. Bu miktar, makbuz senetlerinde 13 lira, rehin senedinde 776 lira, gelir vergisi beyannamesinde 37 lira, kurumlar vergisi beyannamesinde 49.69 lira ve KDV beyannamelerinde de 24.63 lira olarak uygulanıyor. 
 
AİLE CÜZDANLARINA 66 LİRA
 
*2013 yılında noter kağıtları için 7.25 lira, protesto, vekaletname, resen senet için 14.50 lira yabancılar için ikamet tezkeresi için 198 lira, nüfus cüzdanı almak için 6.5 lira, aile cüzdanı için 66 lira, motorlu araç trafik belgesi için 89, motorlu araç tescil belgesi için 66.5, iş makinesi tescil belgesi için 66.5, bankaların her bir çek yaprağı için 4.5 lira para ödüyoruz. 
 
*Yabancıların 1 yıl süreli çalışma izin belgesi için 148, 3 yıla kadar çalışma izin belgesi için 446 lira ödeniyor. Noterler, ayrıca her ne suretle olursa olsun yazdıkları kağıtların dairede kalan nüshasıyla iş sahibine verilen asıl ve örneklerinin her sayfasından 3 lira 40 kuruş yazı ücreti tahsil ediyor.
 
MAHKEMEYE PARALI BAŞVURU
 
*Sulh mahkemelerinde icra tetkik mercilerinde başvuru harcı için 10 lira, asliye ve idare mahkemelerinde 21,8 lira ödeniyor. 
 
*Evlatlıklar dahil füruğ ve eşten her birine isebat eden miras hisselerinde istisna 140.7 lira olarak uygulanıyor. İvazsız suretle meydana gelen intikaller ise 3 bin 245 lira olarak alınıyor.
 
AB'de en ucuz pasaport İspanya'da
 
DÜNYADA en pahalı pasaport kullanan ülkeler arasında ilk sıralarda olan Türkiye'de, 10 yıllık bir pasaporta sahip olmak için 513 lira bedel ödeniyor. Diğer ülkelerle karşılaştırma yapıldığında Ermenistan'da pasaport ücreti alınmıyor. En ucuz pasaport 7 lira ile Swaziland tarafından veriliyor. Botswana, Kenya, Gana gibi ülkeler pasaport ücreti olarak vatandaşlarından 10 lira alıyor. Avrupa'da en pahalı pasaport 320 lira ile Belçika, en ucuz ise 46 lira ile İspanya'da. 
 
Ehliyete Rekor Zam
 
Trafik kanununda yapılan değişiklikle 24 milyon sürücü yeni ehliyet almak için 89 lira değerli kağıt parası ödemek zorunda kalacak. Zamanında değişiklik yapmayanlar ise 89 liralık değerli kağıt bedelinin yanı sıra 334 liralık da harçla birlikte toplam 423 lira ödeyecek.
 
24 milyon ehliyet sahibine kötü haber. Trafik Kanununda yapılacak değişiklikle eski ehliyetler tarih olacak. Ehliyeti olan vatandaş, yeni ehliyet almak için 89 lira değerli kağıt bedeli ödemek zorunda kalacak. Zamanında bu değişikliği yapmayan sürücüler ise, 'ilk kez ehliyet alacak kişi' muamelesine tabi olacak ve ehliyet sınıfına göre 110 lira ila 556 lira arasında değişen oranda harç ödeyecek. Böylece B grubu bir ehliyet sahibi zamanında ehliyetini değiştirmez ise 89 liralık değerli kağıt bedelinin yanı sıra 334 liralık da harçla birlikte toplam 423 lira ödemek zorunda kalacak. 
 
Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Öngören Yasa Teklifi, Trafik Kanunu'nda da önemli değişiklikler getiriyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen teklif, Genel Kurul gündemine gelmeyi bekliyor. Teklifin yasalaşması halinde, halen 24 milyon sürücünün, ehliyetlerini yönetmelikle belirlenecek süreler içinde yenisiyle değiştirmeleri gerekecek. Bu süre içinde ehliyetini değiştirenlerden harç ücreti alınmayacak. Ancak 89 liralık değerli kağıt bedeli ödenmesi gerekecek. Süresi içinde bu değişimi yapmayan sürücüler ise ilk kez ehliyet alıyor, gibi işlem görerek araç sınıfına göre 110 lira ile 556 lira arasında değişen harç bedellerini de ödemekle yükümlü olacaklar. Örneğin en yaygın sürücü belgesi grubu olan B grubunda harç tutarının 334 lira olduğu düşünüldüğünde, sürücünün ödemesi gereken tutar 89 liralık kağıt bedeliyle birlikte 423 liraya ulaşacak. D,E ve G sınıfı ehliyetlerde ise bu tutar 556 liraya ilaveten 89 lira olacak. 
 
CHP Milletvekilleri Aydın Ayaydın, izzet Çetin ve Musa Çam, teklife ilişkin karşı oy yazılarında bu düzenlemeye karşı çıkarak, mevcut sürücülerden yenileme işlemi sırasında 89 liralık değerli kağıt bedelinin de alınmaması gerektiğini vurguladılar. "Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğine yönelik olarak atılan bu doğru adım, mali hesapların 
gölgesinde kalmamalı, sürücü belgesi yenilemelerinde değerli kağıt bedelinin de alınmaması kanunen temin edilmelidir" notunu düştüler.
 
KENDİ SINIFINDA ARAÇ KULLANMAYANA 700 LİRA YENİLEMEYENE  İSE 343 LİRA CEZA
 
Yasa değişikliği teklifiyle, artık ömür boyu ehliyet dönemi de sona erecek. Yönetmelikle belirlenecek süreler içinde ehliyetlerin yenilenmesi gerekecek. Bu sürelere uymayan sürücülere 343 lira para cezası verileceği gibi; ehliyetlerine de el konulacak ve ilk kez ehliyet alıyormuş muamelesi görecek. 
 
Ehliyetinin geçerli olduğu sınıf dışında araç kullananlara ise 700 lira tutarında para cezası verilmesini öngören yasa teklifiyle; bu aracın sahibi de aynı cezaya muhatap kalacak. 
 
POLİS SAĞLIK KONTROLÜ DE YAPACAK!
 
Trafik polisinin, sürücünün sağlığında araç kullanımına engel teşkil edecek bir durum fark etmesi halinde, kişinin sürücü belgesine geçici olarak el konulacak ve sağlık kuruluşundan muayenesi istenecek. Sürücülüğe engel bir durumu yoksa belgesi geri verilecek. 
Haberin Alındığı Kaynak URL» gundem.milliyet.com.tr
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında MİLLİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.