Kamu denetçileri iftarda buluştu

Bu yıl 10. yılına giren Kamu İç Denetçileri Derneği KİDDER üyeleriyle iftarda bir araya geldi.

MİLLİYET MİLLİYET

Ankara'daki iftara iç denetçilerin yanı sıra Maliye Bakanlığı Müsteşarı Abdullah Kaya, Müsteşar Yardımcısı ve İç Denetim Koordinasyon Kurulu Başkanı İlhan Hatipoğlu, Kalkınma Bakanlığı Yıllık Programlar ve Konjonktür Değerlendirme Genel Müdür Vekili Dr. Ahmet Sabri Eroğlu, Devlet Denetleme Kurulu Başkan Yrd. Sami Kalaycı, Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) Başkanı Menteş Albayrak, İç Denetim Merkezi Uyumlaştırma Dairesi Başkanı İlyas Koyuncu ve Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü Bütçe Politikası Dairesi Başkanı Halis Kıral ile kamu kurum ve kuruluşlarından temsilciler katıldı. 

İftarın ardından bir konuşma yapan KİDDER Başkanı Bahadır Topal iç denetimin kamu sektöründe 10. yılını doldurduğunu ve bu 10 yıllık süreçte yetkinlik, teşkilatlanma (yasal ve mesleki çalışmalar rehberler) gibi hedeflerin yerine getirilmeye çalışıldığı bundan sonrası için ise  özellikle iletişim yönünün  gelişme aşamasına geçildiğini ifade etti. 

Topal, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin 2019'da aktif hale gelmesiyle birlikte iç denetim mekanizmasının Cumhurbaşkanı'na kısa sürede doğru ve güvenilir bilgiyi verebilecek bir yapıya kavuşacağını belirtti.

TİDE Başkanı Menteş Albayrak ise konuşmasında, Türkiye kamu iç denetiminde önemli bir mesafe alındığını, yetkinlik, mevzuat vb. altyapının dünyada iç denetimin önde gelen ülke seviyelerinde olduğunu söyledi. 

Kurul Başkanı İlhan Hatipoğlu da iç denetimin gelişmesi ve daha da güçlenmesi için bütün aktörlerle birlikte çalışılmaya devam edileceğini, iç denetçilerin ortaya koyduğu başarılı çalışmalar ile üst yöneticilerine iç denetimi anlatmaları gerektiğini ifade etti.

Programda son konuşmayı yapan Maliye Bakanlığı Müsteşarı Abdullah Kaya ise iç denetimin bugün bulunduğu konumunun gelişime açık olduğu, gelecek vaat ettiği ve yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminde iç denetimin önemli bir yer tutacağına inandığını ifade etti. 

bu süreçte önemli hizmetleri olan aktörler ile KİDDER'e teşekkür ettikten sonra iç denetçilere kurumlarında iç denetim faaliyetlerini yürütürken dikkat etmeleri gerekli hususlar ile ilgili önemli tavsiyelerde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde önemli bir fonksiyon olması beklenen İç Denetim Sisteminin Türk Kamu yönetimi denetimi yapılanmasında klasik denetim mantığının ötesinde izleme ve rehberlik faaliyetleri ile birlikte iyi uygulama örneklerini ortaya koyan, kamu kurum ve kuruluşlarına katma değeri yüksek bir sistem olarak önümüzdeki süreçte daha etkin olacağı düşünülmektedir.

YENİ HÜKÜMET SİSTEMİNDE İÇ DENETİMİN ÖNEMİ DAHA DA ARTACAK

 

Kamu İç Denetçileri Derneği KİDDER tarafından kuruluşunun 10. yılında Ramazan ayının manevi iklimine uygun olarak organize edilen iftar programı, Maliye Bakanlığı Müsteşarı, İDKK Başkanı ve üyeleri, Devlet Denetleme Kurulu Başkan Vekili, TİDE Başkanı ve Ankara ili ve dışı illerdeki meslektaşlarımızın yoğun katılımı ile gerçekleşti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sosyal tesislerinde gerçekleştirilen iftar programına iç denetçilerin yanı sıra Maliye Bakanlığı Müsteşarı Sn. Abdullah KAYA, Müsteşar Yardımcısı ve İç Denetim Koordinasyon Kurulu Başkanı Sn. İlhan HATİPOĞLU, Kalkınma Bakanlığı Yıllık Programlar ve Konjonktür Değerlendirme Genel Müdür Vekili Sn. Dr. Ahmet Sabri EROĞLU, Devlet Denetleme Kurulu Başkan Yrd. Sn. Sami KALAYCI Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) Başkanı Sn. Menteş ALBAYRAK, İç Denetim Merkezi Uyumlaştırma Dairesi Başkanı Sn. İlyas KOYUNCU  ve Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü Bütçe Politikası Dairesi Başkanı Sn. Halis KIRAL ile kamu kurum ve kuruluşlarından temsilciler iştirak ettiler.

İftar programında iftar yemeğinin ardından kısa bir konuşma yapan KİDDER Başkanı Sn. Bahadır TOPAL, halihazırda devam eden Dernek çalışmalarından bahsetti ve iç denetimin ülkemiz kamu sektöründe 10. yılını doldurduğunu, ve bu 10 yıllık süreçte yetkinlik, teşkilatlanma (yasal ve mesleki çalışmalar rehberler) gibi hedeflerin yerine getirilmeye çalışıldığı bundan sonrası için ise  özellikle iletişim yönünün  gelişme aşamasına geçildiğini ifade ederek, içinde bulunduğumuz süreçte iç denetim camiasının ve 5018 sayılı Kanunla getirilen mali yönetim sisteminin bütün aktörlerinin işbirliği halinde birlikte hareket etmelerinin önemine değindi.

Topal, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte ülkemizde sürekli olarak tartışılan bürokratik engel mekanizmasının temelinde bürokrasinin elinde bulunan siyaset ve vatandaş ile kişiye bağlı olarak paylaşılmayan "bilgi" nin olduğunu ifade etti.  Bilgiye sahip olmanın önemli bir güç olduğu günümüzde İç Denetim sistemi ile birlikte sürekli ve bağımsız olarak izleme ve kurumlara bunun sonucu olarak katma değer sunma amacına Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte denetim yapısının yeniden yapılandırılması ile birlikte daha fazla katkı sunacağını belirtti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ayrılmaz bir parçası olan İç denetim sisteminin 2019 yılında seçimler ile birlikte uygulamaya geçilecek sistemde Cumhurbaşkanına kısa sürede doğru ve güvenilir bilgiyi verebilecek bir yapıya sahip olup, paralel yapılanmaları da sistem içersinde daha hızlı bir şekilde tespit ederek Cumhurbaşkanı ve üst yöneticilerin ön alımını hızlandırarak kolaylaştıracağını ifade ederek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi bilgi çağının kilidi ise iç denetimin anahtarı olacağını belirtti. Son olarak İç denetimin çağın gereklerine uygun olarak klasik denetimden farklı olarak Bilgi teknolojilerinin güvenliği, performans ve sistem gibi denetimler ile birlikte Kimsesizlerin Kimi sessiz yığınların sesi Güçlü Türkiye yolunda güvenli ve hızlı bir yolculuk vaat ettiğini bildirdi.

TİDE Başkanı Menteş Albayrak ise konuşmasında, Türkiye kamu iç denetiminde önemli bir mesafe alındığını, yetkinlik, mevzuat vb. altyapının dünyada iç denetimin önde gelen ülke seviyelerinde olduğunu bununla birlikte ikinci faza geçilerek bundan sonra özellikle söz konusu altyapı kapasitesi üzerine uygulamaların geliştirilmesi sürecide iletişime yoğunlaşılması gerektiğine vurgu yaptı. Kurul Başkanı İlhan HATİPOĞLU ise KİDDER'e böyle bir organizasyonu tertip ettiği için teşekkür ederek başladığı konuşmasında, daha önceki konuşmacıların ifade ettiği hususlara katıldığını ifade ederek bundan sonraki süreçte iç denetimin gelişmesi ve daha da güçlenmesi için bütün aktörlerle birlikte çalışılmaya devam edileceğini, iç denetçilerin ortaya koyduğu başarılı çalışmalar ile üst yöneticilerine iç denetimi anlatmaları gerektiğini ifade etti.

Programda son konuşmayı yapan Maliye Bakanlığı Müsteşarı Sn. Abdullah KAYA ise ülkemizde uygulamaya konulan iç denetimin bugün bulunduğu konumunun gelişime açık olduğu, gelecek vaat ettiği ve yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminde iç denetimin önemli bir yer tutacağına inandığını ifade etti.

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında MİLLİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER